Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Kırşehirli İbrahim Alkan’dan Umut Medya’ya ziyaret

Kırşehirli İbrahim Alkan’dan Umut Medya’ya ziyaret
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
27 Ağustos 2020 - 1:01

Kırşehir’deki üçüncü kitabını çıkaran Kırşehirli İbrahim Alkan, Kırşehir Umut Haber Gazetesi’ni ziyaret ederek yeni kitabı hakkında bilgiler verdi.

Kırşehirli İbrahim Alkan, ‘Yükü Alanlar Gelsin’ adlı şiir kitabını yayınladı. Kırşehir Emek Kırtasiye’de satışa sunulan şiir kitabı okuyucuları ile buluştu. Kitapta Alkan, Kırşehir ağzı ile özlem, doğa, tasavvuf, sevgi, aşk, vatan sevgisi, hürriyet sevgisi konularını işledi. 11’e yakın şiir kitabı bulunan İbrahim Alkan, birçok şiir kitabı imzaladığını belirtti.

Uzun süredir gurbette yaşayan ve çektiği özlemi şiirlerine aktaran Kırşehirli İbrahim Alkan, yazdıkları eserlerinde köy özleminden vatan sevgisine kadar birçok konuya değindiğini söyledi.

İbrahim Alkan, 1953 yılında Kırşehir’in Karıncalı Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokulu şehirde bitirdi. Lise tahsilini yarıda keserek 1971 yılında işçi olarak Hollanda’ya gitti. 1973’te 18 ay askerlik yaptıktan sonra 1976 senesinde Hollanda’nın Drunen köyüne yerleşti. Futbol oynadı yöneticilik antrenörlük yaptı. Kültür derneklerinde görev aldı. Derneklerde müzik ve folklor faaliyetlerini yönetti.

Yıllardır memleketinden ayrı olan Alkan, memleketinin telâffuzu olan ‘Kırşehir Ağzı’yla vatanı, gurbeti, sılayı yazdı. Zamanla yitirilen değerleri, değişen fizikî şartları şiirlerinde işleyerek okuyucusuna sundu.

Neşet Ertaş’ı yakından tanıdığını ve birçok anıları olduğunu, hayata ozanca yaklaşımından dolayı şiirlerinin türkü olarak işlendiğini ve Neşet Ertaş’ın bir şiirini türküye uyarladığını ifade eden Alkan, ayrıca Çekiç Ali ve Şemsi Yastıman’ın da 2 şiirini türküye dönüştürerek Kırşehir Halkı’nın gönlünde yer ettiğini belirtti.

Neşet Ertaş’ın Babası Muharrem Ertaş ile de anılarının olduğunu söyleyen Alkan, Muharrem Ertaş ile keklik avladıkları yılları unutamadığını dile getirdi. Hayatı boyunca şiir yazmaktan bıkmayan ve tüm yaşantısını, özlemini, sevdasını şiirlerinde başarılı bir şekilde işleyen Alkan, yazdığı birçok eserin türkülere çevrildiğini ve çok sevildiğini gururla dile getirdi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.