Kırşehir Umut Haber Gazetesi

MUTLULUĞUNUZU KARARTMAYIN!..

KIRŞEHİR’DE yaz aylarıyla başlayan düğün sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Kırşehir Emniyet Müdürlüğü ise, düğünde eğlence amaçlı atılan kurşunların suçsuz olan vatandaşların hayattan kopartılmasına neden olduğunu belirterek vatandaşları uyarıyor.

MUTLULUĞUNUZU KARARTMAYIN!..
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
02 Ağustos 2019 - 5:05

KIRŞEHİR’DE yaz aylarıyla başlayan düğün sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Kırşehir Emniyet Müdürlüğü  ise, düğünde eğlence amaçlı atılan kurşunların suçsuz olan vatandaşların hayattan kopartılmasına neden olduğunu belirterek vatandaşları uyarıyor.

KIRSAL KESİMLERDE YAPILAN DÜĞÜNLERDE MAALESEF EN VAZGEÇİLMEZ OLAN YİNE SİLAHLAR OLUYOR

Kırşehir başta olmak üzere bir çok ilde düğün sezonu hala devam etmekte. Düğünlerde, özellikle kırsal kesimlerde yapılan düğünlerde maalesef en vazgeçilmez olan yine silahlar oluyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok düğün magandasının kurşunu ile birçok vatandaşımız yaşamını yitirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, düğün magandalarının 2 yılda 35 kişiyi katlettiğini dile getirdi.

Soylu, 2017 yılı başından-2018 yılının Eylül ayına kadar törenlerde havaya ateş nedeniyle 35 kişinin hayatını kaybettiğini, 600 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ölen 35 kişiden 10’unun çocuk olduğunu ifade eden Bakan Soylu, bu olaylarda 311 çocuğunda yaralandığını aktardı.

UYARILAR FAYDA ETMİYOR

Birçok ölümle sonuçlanan silah sıkmalar yapılan uyarılara rağmen silahlar sıkılmaya devam ediyor. Düğünlerde özellikle küçük yaştaki çocukların ellerine verilen silahlar ise büyük bir korku yaratıyor. Küçük çocukların bile bulunduğu alanda silah sıkan davetliler yüzünden bazen düğün evleri maalesef yas evine dönüşüyor.

Yazın hafta sonları yapılan düğünlerde aşırı derecede sıkılan silahlara bir türlü önlem alınmazken, yetkililerin bu yaz nasıl bir çözüm bulacağı merak ediliyor. Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise, düğünde eğlence amaçlı atılan kurşunların suçsuz olan vatandaşların hayattan kopartılmasına neden olduğunu belirterek vatandaşları uyarıyor.

BAKANLIK KIRŞEHİR DAHİL 81 İLE GENELGE GÖNDERMİŞTİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz yıl düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için Kırşehir dâhil 81 il valiliklerine genelge göndermişti.

Bakanlık gönderdiği genelgede valiliklerden düğün, nişan gibi organizasyonlar öncesinde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınmasını istedi.

Genelgeye göre, düğünlerde davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri silahla havaya ateş edilmesine müdahalede bulunmazlarsa haklarında soruşturma açılacak. Silahı ile havaya ateş açan kamu personeli hakkında ise disiplin işlemi yapılacak.

FARKINDALIK OLUŞTURULUYOR

Ayrıca Kırşehir dâhil 81 ilde bulunan muhtarlara da düğünlerde silah kullanan magandaları ihbar etmesi görevi verildi.

Genelgede, düğün-nişan sahipleri ile organizasyon yapan kişilerin açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma’ yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şekilde alanlara asılması istendi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.