Kırşehir Umut Haber Gazetesi

NE KADAR UZAK OLSA DA BU BAĞ KOPMAZ

Yaz mevsiminin gelmesiyle Kırşehir’e gelen gurbetçi sayısı da her geçen gün artıyor.

NE KADAR UZAK OLSA DA BU BAĞ KOPMAZ
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
16 Temmuz 2019 - 3:56

Yaz mevsiminin gelmesiyle Kırşehir’e gelen gurbetçi sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye’nin en fazla gurbetçisine sahip illerden bir tanesi olan Kırşehir’de her sokağında gurbetçi arabasını görmek mümkün.  Yıllar yıllar önce Avrupa’nın bir çok ülkesinde ekmek davasına gurbete giden Kırşehirliler  Almanya’da memleket hasretini bir nebze de olsa dindirmek için otomobillerinin son hanesine Kırşehir’in plaka kodu olan 40 rakamını yazdırarak Kırşehir sevdasını dile getiriyorlar.
Almanya’nın Bürhl eyaletinde yaşayan Kırşehirlilerin otomobillerin son hanesinde 40 rakamını görmek mümkün. Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Ercan Kamalı Gazeteniz Ahi Yurdu haber ekibine şunları söyledi.   
Ben ve Almanya’da bulunan Kırşehirli hemşehrilerimizin uzun yılardır sevdamız, vatanımız olan Kırşehir hasretiyle yanıp tutuşmaktayız. Bizler burada sevdiklerimizden uzak memleketimizden uzak gurbetteyiz ama  Kırşehir kültürünü, örf ve adetlerini her fırsata yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Bunun en büyük örneği otomobillerimizin, motosikletlerimizin plakaların son hanesine Kırşehir’imizin plaka kodu olan 40 rakamını yazdırarak hasretimizi bir nebze olsa da dindirmeye çalışıyoruz.

İşte gurbetçilerimizin Kırşehir’in plaka kodu sevdasını şu şekilde Ahi Yurdu Gazetesi’ne aktardılar.
BÜLENT KAMALI : Memleketimiz Kırşehir özlemini araçlarımıza yazdırdığımız Kırşehir’i simgeleyen yazıları yazarak, Kırşehir sevdasını ve hasretini dile getirmeye çalışıyoruz. Almanya’da çoğu Kırşehirlinin otomobillerinin  plakasının son harfi 40’tır biz bir Kırşehirli olmaktan bu güzel şeyleri görmekten mutlu oluyoruz.
ERCAN KAMALI: Öncelikle buradan sizin gazeteniz aracılığıyla Kırşehir’de bulunan tüm hemşehrilerime selam olsun. Kırşehir’in kültürünü, örf ve adetlerini büyüklerimizden öğrendiğimiz gibi, bizlerde gelecek nesillere aşılamaya çalışıyoruz. Bizler Almanya’nın Bürhl eyaletinde Kırşehirli olarak çoğunluktayız. Bir Kırşehirli olarak burada birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Otomobillerimizin plakalarında 40 rakamını görünce Kırşehirli olduğunu anlıyor ve kontak kurmaya çalışıyoruz.
YUSUF ALTUNTAŞ: Almanya’da Kırşehirli olup da otomobillerinin son hanesi 40 olmaması çok nadirdir. Almanya’da bir gurbetçinin arabasının plakası 40’la başlıyor ya da 40’la bitiyorsa mutlaka Kırşehirlidir. Kırşehir’den uzak, sevdiklerimizden uzak bu gurbette ekmek davasına düşmüş Kırşehirli hemşehrilerimiz memleketlerine olan özlemlerini bu gibi güzel örneklerle hasret dindirmeye çalışıyor.
 KAZIM ATA: Memleketimize olan hasret ve özlemimizi otomobillerimizin plakaların son harfine Kırşehir’in plaka kodu olan 40 rakamını özellikle yazdırıyoruz. Bunu yazdırmaktan da Kırşehirli olmaktan da gurur duyuyoruz. Yıllar önce buraya gelmiş, yıllarını Almanya’ya vermiş yüzlerce Kırşehirli hemşehrilerimiz var bu hemşehrilerimizin hepsi de Kırşehir sevdalısı, Türkiye sevdalısıdır.Bu sevdalarını da dile getirmek için otomobillerinin plakasına ve camına da Kırşehir’i simgeleyen yazılar yazdırmaktayız ve bununla bir nebze olsun özlemimizi gideriyoruz.
 EROL ÖZTÜRK: Memleket hasretimizi bir nebze de olsa otomobillerimizin plakalarına Kırşehirimizin plakasını yazarak Kırşehirli olduğumuzu her yerde göğsümüzü gere gere gösteriyoruz. Bize Kırşehirli derler plakamız 40’tır bizim.  

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.