Kırşehir Umut Haber Gazetesi

NEREDE O ESKİ GÜNLER

ÇARŞILARIN eski cazibesini kaybettirdiğini belirten İlimiz Uzun Çarşı, Yeraltı Çarşısı ve Ahi Çarşısı Esnafları, satış yapamamaktan serzenişte bulunuyor.
Çarşı esnafı, “Ramazan Bayramından önce işler daha da düşüktü. Bayramda iş olmadı. Şimdi ise yine bir satış olmadı” dedi.

NEREDE O ESKİ GÜNLER
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
26 Haziran 2019 - 12:23

ÇARŞILARIN eski cazibesini kaybettirdiğini belirten İlimiz Uzun Çarşı, Yeraltı Çarşısı ve Ahi Çarşısı Esnafları, satış yapamamaktan serzenişte bulunuyor.

Çarşı esnafı, “Ramazan Bayramından önce işler daha da düşüktü. Bayramda iş olmadı. Şimdi ise yine bir satış olmadı” dedi.

Eskiden insanların alışveriş için ilk tercihi olan pasajlar ve çarşılar, günümüzde eski popülerliğini kaybetti. Hal böyle olunca çarşı ve pasaj esnafı eskisi gibi iş yapamaz oldu. İlimizde bulunan Uzun Çarşı, Yeraltı Çarşısı ve Ahi Çarşısı eski yoğunluğunu kaybeden çarşılar arasında.

Çarşılar, Türk kültüründe tarihi bir öneme sahiptir.

Geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren, sürdürmeye de devam eden çarşılar birçok insanın alışveriş tercihine katkı sunmuştur.

İlimizin en bilindik ve merkezi çarşılarından birisi olan Uzun Çarşı, Ahi çarşısı ve yeraltı yılına çok eski yıllara dayanıyor.  Günümüzde her geçen gün artan zincir marketlerin ve alışveriş mekanlarının yüzünden daha az insan tarafından tercih ediliyor.

Küçük esnafın işi olumsuz etkilense de, esnaf geçmişten günümüze kendini ve mağazalarını yenileyerek her kesime uygun alışveriş olanağı sunuyor.

Ancak günümüzde insanların alışveriş için farklı noktaları tercih etmeye başlamasıyla, hem çarşıların ziyaretçileri azaldı hem de çarşı içerisinde bulunan dükkânlarda bulunan esnaf, eskisi kadar iş yapamaz hale geldi.

Günümüzde pasajların ve çarşıların eski popülerliğini kaybetmesi de en çok çarşı ve pasajlar içerisinde yer alan esnafı mağdur etti.

Bir zamanların en işlek, en gözde alışveriş mekânı olan çarşılar eski günlerini arıyor.

Şehrin büyümesi, yeni alışveriş mekânlarının varlığı, pasajları ve çarşıları ikinci plana attı. Pasaj esnafı işlerinin kötüye gittiğini, pasaj kültürünün azaldığını dile getirdi. Çarşı kültürünün kalmadığını söyledi.

Onur Çarşısına, bu aralar kimsenin uğramaması mevcut esnafı kaygılandırıyor. Dar gelirliler olmak üzere tüm kesimlere hitap eden çarşıda kıyafetten ayakkabıya kadar birçok kesime hitap eden ürünler bulunuyor.

Ahi Yurdu Gazetesi olarak konuştuğumuz İlimiz Çarşı Esnafları, dertli. Çarşı hakkında bilgi aldığımız çarşı esnafı, çarşıda 48 yıldır esnaf olduklarını belirterek, konuşmasına başladı.  Piyasanın son 5 yıldır sürekli ivme kaybettiğini söyleyen çarşı esnafı, şunları söyledi: “Ramazan Bayramından önce işler daha da düşüktü. Bayramda iş olmadı. Şimdi ise yine bir satış olmadı.  Ama son birkaç yıldır işlerde bir düşüklük var. Durumumuz gerçekten çok vahim. Çarşıyı bilen geliyor. Herkesin müşterisi belli…”

Çarşı esnafı, çarşının Kırşehir’in bilinen en eski çarşılarından biri olduğundan da söz ederek, esnafın eski günlerini aradığını söylüyor. 

‘Bayramda sinek avladık’ diyen çarşı esnafı, “Gördüğünüz gibi çarşı da in-cin top oynuyor. Dışardan gelen müşteri yok. Biz çok uygun fiyattan ürünleri müşterilerle buluşturuyoruz. İhraç fazlası ürünler olduğu için 20-50 TL arasında fiyat aralığımız. Diğer markalara göre çok uygunuz.  Ürünler çok uygun fiyata müşteriyle buluşturmamıza rağmen müşteri yok. İşler çok durgun.“

Yeni açılan zincir marketlerin çarşının cazibesini kaybettirdiğini belirten esnaf, satış yapamamaktan serzenişte bulunuyor.

Esnafın borçlu olduğuna dikkati çeken çarşı esnafı, “Çoğu esnaf dükkânını kapatıyor. Bir şekilde geçinmeye çalışıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Çarşıda dikkatlerimizden kaçmayan durum ise yabancı uyruklu vatandaşların çarşıyı ziyaret etmesi, çarşı esnafından çok yabancı uyruklu vatandaşların ziyaret ettiğini görüyoruz.  Ayrıca çarşı esnafı, Suriyeli müşterilerin sürekli indirim istemesinden dolayı şikâyet ediyorlar.

 “Çarşıda kuru kalabalık olmaz. Çarşıyı bilen gelir. Çarşıda yoğunlukla terzi esnafı bulunuyor. Çarşının belli bir müşteri kitlesi vardır.

Belli bir kesime hitap ediyor.  Son 5-6 yıldır giyim sektöründe bir azalma durumu mevcut.  Ama çeyiz alışverişi yapmak isteyenlerin ilk tercihiyiz” ifadelerine yer verildi.

Uzun çarşı esnaflarının en büyük şikâyeti ise işsizlik bazen haftalarca siftah etmeden işyerlerini kapattığını dile getiren uzun çarşı esnafı artık işsizlikten dolayı ne Bağ-kurlarını ve muhasebe ücretlerini nede vergilerini yatıramaz hale geldiklerini diler getiren Uzun çarşı esnafları her geçen gün işlerinin kötüye gittiğini ve eğer böyle giderse işyerlerini kapatmak zorunda kalacaklarını dile getirdiler.

Diğer yandan Uzun çarşı esnafı çoğu esnaflarımız ayakta durabilmek için banka kredisi çektiğini ve bankadan çektikleri krediyi ödemekte zorlandıklarını söylediler.

Uzun çarşıda iş yapan birkaç büyük toptancıda müşterilerimiz iyi kötü var ama onlarda Kırşehir’de hemen hemen her yeri dolaştıktan sonra en son uzun çarşı esnafının kapısını çalıyorlar tabi çalıyorlar da ne oluyor birde üstüne zaten çok az bir para kazandığımız halde mecburen neredeyse kar bile gözetmeden acaba günü kurtara bilir miyiz diye kar etmeden satış gerçekleştiriyoruz.

Amacımız sadece o günümüzü kurtarmak yemek parasını işçilerin iyi kötü maaşlarını çıkarmak vergimizi Bağ-kur’umuzu ve muhasebeciye verecek paramız zaten kalmıyor.

Birde üstüne ödemelerimiz denk gelince ister istemez bazen zararına mallarımıza satmak zorunda kalıyoruz yapacak bir şeyimiz yok.

Sebep nedir bilinmez ama Uzun çarşı esnafı gerçekten çok ama çok zor durumda böyle giderse kapatmalar başlayacak arka arkaya kilit vuran esnaf kardeşlerimiz nereye gidecek ne iş yapacak bu yaştan sonra bizi kim kabul edecek kim bizi yanında çalıştıracak soruyoruz şimdi.

Uzun çarşı esnafının evini kıt kanaat geçindirdiği bu zamanda bizlere kim yardımcı olacak.

Bizler uzun çarşı esnafı olarak Ahi’liğin gerektirdiği tüm gelenek ve göreneklerini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bizlerde bir birimize belli bir yere kadar destek oluyoruz sabahtan işyerlerimizi açıp Bismillahirrahmanirrahim deyip ya nasip ya kısmet diyor işyerlerimizi açıyoruz ama gelin görün ki siftah etmeden kapattığımız günler oluyor. Ama ilerleyen günlerden umut etmekten başka çaremiz yok” dediler.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.