Kırşehir Umut Haber Gazetesi

NEZLE VE GRİBE DİKKAT!

NEZLE ve gribe karşı şifalı diyerek satılan karışım çaylarına güvenilmemesi gerektiğini söyleyen İlimiz Eczacıları, “Bilmediğiniz karışım çaylarına çok güvenmeyin.” dedi.

NEZLE VE GRİBE DİKKAT!
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
11 Eylül 2019 - 17:35

NEZLE ve gribe karşı şifalı diyerek satılan karışım çaylarına güvenilmemesi gerektiğini söyleyen İlimiz Eczacıları,  “Bilmediğiniz karışım çaylarına çok güvenmeyin.” dedi.

Aktarların hijyenik olmayan ortamlarda bitki satmasının doğru olmadığını ifade eden İlimiz Eczacıları, insanların ciddi anlamda denetlenmeyen ve yerlerde satılan bu bitkileri almasının sıkıntılar doğurabileceği gibi alerjik hastalıklara da yol açabileceğini belirtti.

Eczacılar, eczacıların veya doktorların onayı olmadan bu bitkilerin kullanılmaması gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “Bu konu ile ilgili birçok yasa çıkıyor. Açıkçası bu yasalara aktarların uyduğu söylenemez. Son derece sağlıksız ortamlarda ve koşullarda hizmet vermeye çalışıyorlar.”

BİZ İKİ YIL BOYUNCA EĞİTİMİNİ ALDIK

Eczacıların bitkiler üzerine yıllarca eğitim aldıklarını ifade eden İlimiz Eczacıları, “Bizim bu konuda iki yıl boyunca eğitimimiz vardı. Bununla ilgili fakültelerde çok ciddi eğitimler veriliyor ve bununla ilgili odaların da meslek içi eğitim adı altında etkinlik ve çalışmaları oluyor. Bunlara birçok hocamız katkı sağlıyor. Buralardan da meslektaşlarımız sertifika alıyorlar.” ifadesini kullandı.

SONUÇTA İNSAN SAĞLIĞI SÖZ KONUSU

“Her şeyin yan etkisi var” diyen Eczacılar sözlerine şöyle devam etti; “Kolesterol için şu ilaç diyorlar ama belirli bir dozun üzerinde kullanıldığı zaman mideye dokunabiliyor. Bir takım toksit etkiler, alerjik reaksiyonlar meydana gelebiliyor. Bunları kullanmadan önce muhakkak bir doktora veya eczacıya danışmak gerekiyor. Bu işin eğitimini almamış insanlara çok güvenmemek gerekiyor.

Eczaneye de bir ticari kuruluş olarak bakamazsınız. Aktarların bu bitkileri para için yaptıklarını biliyoruz ve görüyoruz. Onun için onlarında denetimlerinin çok ciddi olarak yapılması gerekiyor. Sonuçta insan sağlığı söz konusu.”

SAĞLIĞIN ŞAKASI OLMAZ

Özellikle kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte ekranda aktarların bitkiler hakkında şunu kullanın şu zayıflatır veya şu ot gribe iyi gelir gibi doğru ya da yanlış bilgiler vermelerinin yanlış olduğunu söyleyen Eczacılar, “Ekranlarda bitkiler hakkında daha doğrusu sağlığımız hakkında bilgi veren kişinin nasıl olması gerekir.

Elinde ‘bunu iç bir şeyin kalmaz’ diyen ticari amaçlı kurulan aktarlar mı yoksa bu iş üzerine yıllarca eğitim görmüş bir ‘önlüklü eczacı’ mı? Tabi ki normal olanı eğitimini tamamlayan ve konuya ciddi manada hâkim olan birisi olması daha mantıklı değil mi? Neden tam tersi oluyor. Hep bir amca şunu kaynat iç, bunu iç diyor? Sağlığın şakası olmaz insanlarımız bu konuda aktarlara değil konunun uzmanı olan eczacılara danışmalı. Beş yıl biz bunun eğitimini görüyoruz ama bir aktar kadar güvenilmiyoruz” dedi.

KİMSE GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERMİYOR

Aktarların genelinin kulaktan dolma bilgilerle sattığı otların yan etkilerini veya vücuda ne gibi zararlar verdiğini bilmediklerini söyleyen Eczacılar, “Bitkiler doğru kullanıldığında çok iyi bir sonuç verebildiği gibi yanlış bir kullanımda ise çok büyük sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Bunun eğitimini almamış birisinin tamamen kulaktan dolma bilgilerine güvenerek sağlığımızı tehdit etmek yerine bir eczacıya danışması daha doğru olur.

Mesela gribe nane limon veya ıhlamur iyi gelir diye haberler yapılıyor. Tamam da güzel kardeşim bu bitkinin kökü mü çiçeği mi neresi iyi gelir? Orası yok maalesef. Bu konuda medya da dahil olmak üzere gerekli hassasiyet gösterilmiyor” diyerek sitem etti.

SONBAHARDA NASIL BESLENMELİ

Sonbahara özgü olan ruh hali bozukluğu bazı hormonlarımızda değişikliğe neden olur. Soğuk havalara tepki olarak vücut yağlanmaya başlar ve böyle dönemler daha fazla yememize neden olur. Bu gibi değişikliklerin yanında değişen hava sıcaklıkları nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekmektedir. Güçlü bir savunma mekanizması için yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Sonbaharda savunma mekanizmasının güçlü kalabilmesi için doğru beslenmek gerekebilir.

ÇAYINIZA BAL EKLEYİN

Çaylar bol miktarda flavonoid ve antioksidan içerir. Çaylarınızı bal ile birlikte tükettiğinizde antioksidan kapasitesini arttırmış olursunuz. Özellikle beyaz çayın antioksidan kapasitesi çok yüksektir. Ayrıca çaylarınıza kattığınız baharatlar da bağışıklığınızı arttırmanızı sağlayabilir.

ÇAY ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN ZENGİNDİR

A, C ve E vitaminlerinden zengin besinlerle beslenin.

Enfeksiyonlara karşı koruyucu olarak bilinen A vitamini balık yağı, yumurta, havuç, brokoli ile sarı ve yeşil sebzelerde bulunmaktadır.

Antioksidan etkisi güçlü olan E vitamini badem, ay çekirdeği ve kuru baklagillerde bulunmaktadır.

Güçlü antioksidan olan C vitamini hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmeyi hem de toksinlerden arınmamızı sağlar. Maydanoz, ıspanak, yeşil biber, portakal, mandalina bol miktarda C vitamini içerir.

Balık, fındık ve cevizde bulunan omega-3 bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Haftada 2-3 kez düzenli balık tüketmeyi unutmayınız.

KURT ÜZÜMÜ TÜKETİN

Bu küçük meyveler bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmel besinler. A ve C vitamin değerleri çok yüksektir. Zencefil ve sarımsağı yemeklerinize eklemeyi ihmal etmeyin.

SU TÜKETİMİNİZİ ARTTIRIN

Sonbaharda su tüketimini aksatmamak çok önemlidir.

Soğuyan havalar nedeniyle susadığınızı hissetmeyebilirsiniz. Yeterli su içmediğinizde depresyona girme eğiliminiz artar. Bu nedenle günde 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyelim.

YETERLİ DÜZEYDE UYUYUN

Günde 6-8 saat arasında uyumaya özen gösterin. 8 saati geçmemeye çalışın.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Kendinizi yorgun hissedip evinize kapatmayın. Açık havada yarım saatlik yürüyüşler yapın. Ayrıca spor doğal antidepresandır denildi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.