Kırşehir Umut Haber Gazetesi

ÖĞRENCİLERİN ZORLU MARATONU BAŞLADI

Kırşehir’de yaklaşık 43 bin öğrencinin yaz tatili sona erdi. Okullarda 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı dün itibariyle başladı.

ÖĞRENCİLERİN ZORLU MARATONU BAŞLADI
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
09 Eylül 2019 - 14:05

Kırşehir’de yaklaşık 43 bin öğrencinin yaz tatili sona erdi. Okullarda 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı dün itibariyle başladı. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre il genelinde 248 okul ve 2708 derslikte 3 bin 945 öğretmen ile 43 bin 236 öğrenci eğitim görecek.Kırşehir il genelinde 16 ilkokul-ortaokul, 21 genel ortaöğretim ve 14 mesleki ve teknik lise bulunuyor. Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, bütün okulların yeni eğitim ve öğretim yılına hazır hale getirildiğini belirterek, tüm öğrencilere ve öğretmenlerine başarılar diledi. Uzun bir yaz tatili maratonunun ardından ilkokul 1. sınıflar 2 Eylül 2019 tarihinde okullarına gitmeye başlarken, diğer sınıflar ise 9 Eylül 2019 Pazartesi günü okula başlayacak. Öğrenciler, 18-22 Kasım tarihinde bir haftalık ara tatil yapacak. 1. dönem 17 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Sömestre tatili hafta sonlarıyla birlikte 16 gün olacak ve ikinci dönem 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak. İkinci ara tatil 6-10 Nisan 2020 arasında verilecek. 13 Nisan 2020’de başlayacak ikinci dönem, 19 Haziran 2020 tarihinde tamamlanarak 11 haftalık yaz tatili başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),2019-2020 Eğitim-Öğretim takviminde okulların açılacağı tarihi ve sınav takvimini resmi internet sitesine erişime açtı. Buna göre; 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak. 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)- 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.

Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün) İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) Ara tatillerde bir ana tema başlığı altında bilim, kültür, sanat, spor, gezi, fuar gibi etkinlikler planlanacak. 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek. Milli Eğitim Bakanlığının yeni takvimine göre 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı 19 Haziran 2020’de sona erecek ve 11 haftalık yaz tatiline girilecek. Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz ise yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Yeni Eğitim-Öğretim Yılı’nın başta öğrencilerimiz olmak üzere öğretmenlerimize, velilerimize, ilimize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor ve başarılar diliyorum. Okullarımızın eğitim öğretime hazırlanmasında emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ediyorum. 

Sevgili Öğrenciler, Okulların açılmasıyla okul koridorlarından, bahçelerinden sokaklara taşan neşe dolu sesleriniz ve parlayan bakışlarınız bu sonbahar aylarının hüznünü sevince dönüştürüyor. Biz eğitimciler olarak işte sizin bu yaşama sevincinizi koruyarak başarıya ulaşmanızı istiyorum. Önünüzde yazılıların, ödevlerin hatta önemli sınavların olduğu hep birlikte çalışmamız gereken bir eğitim öğretim yılı var. Ancak yılmadan, düzenli bir şekilde çalışarak hedeflediğiniz noktaya ulaşmanız hiç de zor değil. Kendinize güvenerek çalışacağınıza ve üstünüze düşen görevleri yapacağınıza inanıyorum. Bu ülke sizin çalışmalarınız ve gayretlerinizle bir adım daha öne çıkacaktır. Bizim sizden tek beklentimiz ahlaklı ve çalışkan olmanızdır.

Değerli Meslektaşlarım, Sizlerin azimli ve fedakâr çalışmalarınız ve çabalarınız çocuklarımızın hayatına ışık tutuyor. Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında özgüvenli, mutlu çevresine ve hayata duyarlı, ahlaki değerlerle donanımlı, ülkesinin geleceği için çaba sarf eden birer birey olarak yetişmeleri  için büyük oranda katkı sağlıyorsunuz. Çabalarınız için size teşekkür ediyorum. Geleceğimizin sizin ellerinizde şekillenerek harika bir esere dönüşeceğine eminim. Bu yolda azim, kararlılık ve sabırla yeni başarılara imza atacağınıza inanıyorum.

 Saygıdeğer Velilerimiz, evlatlarınız sizin için ne kadar kıymetliyse bizim için de o kadar kıymetli. Lütfen bunu unutmayınız. Onların en iyi şekilde eğitim almaları, başarılı olmaları ve kendilerini geliştirmeleri için elimizden geleni hep birlikte yapıyoruz ve elimizden gelenin daha iyisini yapmaya gayret edeceğiz. Ancak kabul etmek gerekir ki ailenin içinde yer almadığı bir eğitim sistemi düşünülemez. Bunun için bu yolda sizin de her an çocuklarımıza destek olmanızı istiyoruz. Unutmayalım ki yalnızca akademik başarı bizim için yeterli değildir. Çocuklarımız her anlamda başarılı olmalı ve bizi gerek spor gerek akademik alanda dünyada başarıyla temsil etmelidirler.

 Bu duygu ve düşüncelerle 2019-2020 eğitim öğretim yılının hepimiz için hayırlı, verimli, huzurlu ve başarılı geçmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum.”

Öte yandan Kırşehir’de ilkokul birinci sınıf öğrencileri de uyum programı kapsamında geçtiğimiz Perşembe günü ders başı yaptı. Kırşehir Şehit Ömer Halisdemir İlkokulu’nda minikleri karşılayan okul yönetimi miniklerin kalbini kazanmayı başardı. Saat 10.00-12.00 arasında miniklerle eğlenceli vakit geçiren öğretmenler öğrencilerle birlikte okulu gezerek sohbet ettiler. Sıralarına oturan miniklerin bazıları okuldan ayrılmak istemezken, veliler okul yönetimine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ettiler. 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.