Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Öğretim elemanlarına AYDEP Öğrenme Yönetim Sistemi Eğitimleri verildi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde uzaktan eğitim yolu ile eğitimler verilmeye devam ediyor. 

Öğretim elemanlarına AYDEP Öğrenme Yönetim Sistemi Eğitimleri verildi
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
22 Eylül 2020 - 19:28

Öğretim elemanlarına AYDEP Öğrenme Yönetim Sistemi Eğitimleri verildi
Koronavirüs pandemisi nedeniyle Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde uzaktan eğitim yolu ile eğitimler verilmeye devam ediyor. 
17 Eylül 2020 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi AYDEP Koordinatörlüğü ve Uzaktan Eğitim Merkez Müdürlüğü tarafından tüm öğretim elemanlarına verilen eğitimlere 783 öğretim elemanı katıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanları Doç. Dr. Menderes Ünal, Dr. Öğr. Üyesi Sultan Selen Kula, Dr. Öğr. Üyesi Ersoy Karabay, Arş. Gör. Yasemin Kuzu ve Arş. Gör. Şeyma Erbay Mermer tarafından verilen eğitimler ‘Program Geliştirme’ ve ‘Ölçme Değerlendirme’ başlıkları altında ve 5 oturumda gerçekleşti.
Karahocagil: “Uzaktan eğitimde öncü bir kurumuz”
Online eğitimin açılış konuşmasını yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin uzaktan eğitim uygulamasıyla öğrenci ve öğretim elemanlarının mekân engelini kaldırdığını ve bu uygulamaları ile uzaktan eğitim alanında bir marka haline geldiğini söyledi. AYDEP ve Uzaktan Eğitim Merkezi tarafından verilen eğitimlerin faydalı olacağına inandığını belirten Karahocagil, program geliştirme ve ölçme değerlendirme alanlarında verilecek bu eğitimlerin uzaktan eğitim sürecine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) Program Değerlendirme Ve Geliştirme Destek Ofisi(PDGDO) AYDEP hakkında şu bilgileri paylaştı:
“AYDEP’in genel amaçları; Yeterlik temelli öğretim planlanması, yeterliklerin hiyerarşik düzende hazırlanması, ayrıntılı ders izlencelerinin ve belirtke tablolarının oluşturulması, içeriğin, öğrenme kaynaklarının ve sınav belgelerinin elektronik ortamda erişime sunulması, değerlendirme araçlarının yeterliğe dayalı oluşturulması, Sınavların bilgisayar destekli, hızlı ve objektif yapılması, değerlendirme sonuçlarına dayalı program geliştirme.
Program yeterlikleri nedir?
Program yeterlikleri, mezun olacağı program sonunda öğrencinin hangi niteliklerle / yeterliliklerle donanmış olacağını tanımlamaktadır.
Mesleki bilgi; alan bilgisi, alan eğitim bilgisi, mevzuat bilgisi mesleki beceri öğretimi planlama, eğitim ortamı oluşturma, öğrenme öğretme sürecini yönetme, ölçme ve değerlendirme tutum ve değerler milli, manevi ve evrensel değerler, öğrenciye yaklaşım, iletişim ve işbirliği, kişisel ve mesleki gelişim.
Program yeterlikleri nasıl belirlenir?
Öncelikle ihtiyaç analizi yapılmalıdır. Bunun için, programla etkileşime girmiş ve halen etkileşim halinde olan, bireylerin (Öğrencilerin) toplumsal birimlerin, kurumun İhtiyaçlarını ve beklentilerini, disiplinin/çalışma alanının yönelimlerini, çevresel imkanları incelenmelidir.
Program yeterlikleri nasıl belirlenir?
‘Türkiye Yüksek Öğretim Yeterlilikleri Çerçevesi, TYYÇ’ ve ilgili mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri (Temel Alan Yeterlilikleri), İlgili mesleğin etik kuralları, Üniversitemizin ve buna bağlı olarak da bağlı bulunduğunuz fakülte ya da yüksekokulun vizyon, misyon ve hedefleri.
Kazanım nedir?
Öğrencinin, dersin sonunda elde etmiş olacağı bilgi, beceri ya da tutumlardır. Kazanımlar yazılırken öğretim elemanının yapacakları değil, öğrencilerin ders sonunda neler kazanacağı, hangi tutum ve davranışları sergiliyor olacağı yazılmalıdır.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.