Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Öztürk’ten maske zorunluluğu hakkında açıklama

Öztürk’ten maske zorunluluğu hakkında açıklama
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
20 Ağustos 2020 - 1:00

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, maske takmanın koronavirüs salgınına karşı çok önemli olduğunu dile getirdi.

Ben değil biz olarak hareket ederek tedbirlerimizi bilinçli bir şekilde yapmamız gerektiğini belen Başkan Öztürk, Kırşehir Halkı’nın mutlaka maske takması gerektiği konusunda da uyarı da bulundu.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı, konuyla ilgili şunları bildirdi;

“İl Umumî Hıfzıssıhha Kurulu, Valimiz Sayın İbrahim Akın başkanlığında 17 Ağustos Pazartesi günü saat 16.00’da yapılan ve Birlik Başkanımız Bahamettin Öztürk’ün de katıldığı toplantıda aşağıdaki kararları almıştır. Son zamanlarda tüm dünyayı tehdit eden ve ülkemizde de görülen koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle devletimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda ilimizde de salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu süreçte salgının kontrolü ve yayılımının engellenmesi amacıyla tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkarken maske takmaları ve sosyal mesafeye uygun hareket etmeleri esas olmakla birlikte İl Pandemi Koordinasyon Kurulu’nun 16.06.2020 tarihli tavsiye kararı doğrultusunda  İl Umumi Hıfzıssıha Kurulunun 16.06.2020 tarih ve 2020/52

sayılı kararı ile il merkezimizde nüfus hareketliliğinin ve yoğunluğun olduğu bazı cadde ve sokaklarda vatandaşların ağız ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske kullanmalarının 17 Haziran 2020 günü saat 00.01’den itibaren zorunlu hale getirilmesi kararlaştırılmıştır.

İl merkezimizde nüfus hareketliliğinin ve yoğunluğun olduğu bazı cadde ve sokaklar için getirilen maske kullanma zorunluluğunun genişletilerek, 18.08.2020 günü saat 00:01’den itibaren tüm il sınırlarımız içerisinde vatandaşların, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmasının zorunlu hale getirilmesine, bu karara uymayanlara 1593 sayılı Umumî Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, yapılan toplantıda 65 yaş üstü vatandaşlarımız, düğün, nişan, cenaze vb organizasyonlar için de bazı kısıtlamalar getirilmesine karar verilmiş olup bu doğrultuda; Köylerde ve/veya mahalle aralarında yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin aynı gün (tek gün) içerisinde 11.00-23:00 saatleri arasında düğün sahibince belirlenecek bir zaman diliminde ve en fazla 3 saat süreyle sınırlı olacakşekilde yapılmasına, söz konusu düğünlerde toplu yemek verilmemesi ve ayrıca çay, kahve vb.  ikramların yapılmamasına, mahalle aralarında yapılan sokak düğünlerinin daha geniş alanlarda yapılabilmesi ve mesafe kurallarına uyumun daha kolay sağlanabilmesi için uygun ve mümkün olması halinde okul bahçelerinin tahsis edilmesine, bu yöndeki taleplerin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılmasına, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sağlıklarının korunabilmesi amacıyla  düğün, kına, nişan, nikah,  mevlit, sünnet merasimi, vb. toplu etkinliklere  (anne, baba, dede, nine, amca, dayı, teyze ve hala haricinde) 65 yaş ve üzerindeki misafirlerin kabul edilmemesine, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın saat 16.00’dan sonra pazar yerlerine girişlerinin kısıtlanmasına, bu kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk’ün toplantıda alınan kararların Kırşehir genelinde uygulanacak olmasının toplum sağlığı için çok önemli bir adım olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Devlet olarak COVID-19’un yayılması ve önlenmesi için gerekli kararlar alınıyor ancak öncelikle toplum bilincinin ve bireysel bilincin gerekmekte olduğunu, vatandaşlarımızın öncelikle kendilerini ve ailelerini hesaba katarak bunun özelden genele yaymaları gerekir, ben değil biz olarak hareket ederek tedbirlerimizi bilinçli bir şekilde yapmamız gerekir. Devlet olarak tabiî ki de önlemler alınacağını, gerekli olduğu durumlarda yasaklarla kuralların kabülüne gidileceğini ama öncelikli olarak bireysel bilincin önemli olduğunu vurguladı ve özellikle maske takılmasının çok önemli. Bu zor sürecin de birlik ve beraberlik ile atlatılabileceğini her vatandaşın öncelikle ailesinden yola çıkarak tüm toplumu korumayı hedef alarak kurallara harfiyen uyması gerekiyor. Sağlıklı günler temenni ederim.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.