Kırşehir Umut Haber Gazetesi

PETLAS İŞVERENİ İŞÇİLERE KARŞI “TIRLI” ÖNLEM ALDI

47 işçinin çıkartıldığı PETLAS/AKO’da işveren, direnişteki işçilerin fabrika önünde durmasını engellemek için fabrikanın girişini tırlarla kapattı.

PETLAS İŞVERENİ İŞÇİLERE KARŞI “TIRLI” ÖNLEM ALDI
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
24 Temmuz 2019 - 3:06

47 işçinin çıkartıldığı PETLAS/AKO’da işveren, direnişteki işçilerin fabrika önünde durmasını engellemek için fabrikanın girişini tırlarla kapattı.

olayneyseo.com‘dan Hüreyra Oflaz’ın haberine göre, Kırşehir’de bulunan PETLAS Taşımacılık ve Lojistiğini yapan 400 işçinin çalıştığı Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrikasında çalışan işçiler, insanca yaşayabilecek ücret ve kötü çalışma koşulları nedeniyle DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmuş ancak işverenin yoğun baskısıyla karşılaşmıştı.

PETLAS işvereni işçilere baskı yaparak sendikadan istifa etmelerini ve e-devlet şifrelerini vermelerini istemişti.  İşverenin baskılarına karşı çıkan 47 işçi işten çıkartılmıştı. Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Sendika üyeleri ve işten atılan işçiler salı günü fabrika önünde basın açıklaması yaparak direnişi başlattıklarını duyurmuştu.

PETLAS’ta direnişte olan işçiler basın açıklamadan sonraki gün fabrika önüne geldiklerinde, işverenin yaptığı düşmanlığın bir yenisi ile karşılaştılar. Yapılan eylemden rahatsız olan PETLAS/AKO işvereni işçilere karşı önlem almak için direnişin ikinci gününden itibaren fabrikanın girişini tırlarla kapattı. İşçiler bu duruma karşı eylemlerini Ankara/Kayseri karayolu üzerinde devam ettirme kararı aldı.

İşten atılan Petlas işçileri, “Anayasal hakkımızı kullandık. Bu hakkımızı kullandık diye işten çıkarıldık. Sendika anayasal hakkımız suç işlemiyoruz. Yaz-kış demedik insani olmayan çalışma koşullarında ikinci sınıf insan muamelesi görerek yıllarca çalıştık. Ama bize bunu bile çok görüyorlar” ifadelerine yer verdi.

NeyseO’nun “PETLAS/AKO İşvereni yapılan açıklamadan sonra fabrikanın girişini tırlarla kapattı ne düşüyorsunuz?” sorusuna, Nakliyat-İş Sendikası  Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik, “ İşveren sendikal örgütlenmeyi engellemek için her yolu deniyor genel olarak tüm işverenler böyle yöntemlere başvuruyorlar. Ama biz alışkınız bu tür davranışları bizler panik ne yapacağını bilememe ve paranoya olarak değerlendiriyoruz sendikamız ve üyelerimizle birlikte hem içerde çalışan üyelerimizle birlikte hem de haksız, hukuksuz bir şekilde işten atılan üyelerimizle kararlı bir şekilde bu örgütlenmeyi direnişi başarıya ulaştırarak toplu sözleşmeyi imzalayacağız” ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.