Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Psikolojik sağlığın korunması için ekipler çalışıyor

Koronavirüsün ortaya çıkışıyla birlikte fiziksel sağlık problemlerinin yanı sıra ruhsal sıkıntıların da meydana gelmesi ve artmasına bağlı olarak ülke genelinde her ilde yeni bir birim olarak Psikososyal Destek Birimleri kuruldu.

Psikolojik sağlığın korunması için ekipler çalışıyor
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
15 Ekim 2020 - 16:47

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kırşehir’de sağlık çatısı altında yer alan tüm psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişim uzmanlarının yer aldığı bir Psikososyal Destek Hizmeti Ağı oluşturuldu. Bu ağ çerçevesinde Psikososyal Destek Birimi kurulduğundan bu yana il merkezi ve ilçeler dahil olmak üzere 5 çocuk gelişim uzmanı, 12 psikolog ve 9 sosyal hizmet uzmanı aktif olarak görev yapıyor.
Danışmanlık hizmeti veriliyor
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kaman Devlet Hastanesi bünyesinde ayrı ayrı oluşturulan psikososyal destek hatları aracılığıyla pandemi nedeniyle yüz yüze danışmanlık hizmetlerinden mahrum kalan vatandaşların içerisinde bulunulan bu süreçte psikolojik yardım almadaki devamlılığı sağlanıyor. Hem destek hattına gelen aramalarda hem de ihtiyacı olduğu düşünülen kişilere yönelik yapılan aramalarda bireylerin yaşadıkları ruhsal sıkıntılar karşısında neler hissettikleri ve bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili olarak online danışmanlık hizmeti veriliyor.
Günde ortalama 4-7 kişinin ulaştığı destek hattı, riskli görülen, psikolojik yardıma ihtiyacı olduğu düşünülen, testi pozitif çıkan ve bu nedenle kaygılanan, gebe olan ya da dezavantajlı olan vatandaşları arayarak psikolojik destek veriyor.
Hasta takibi yapılıyor
Daha önce ruhsal rahatsızlık tanısı bulunan vatandaşlarla var olan tedavilerine yönelik görüşmeler gerçekleştirilirken psikolojik açıdan durumu riskli görülen, görüşmeye devam edilmesi gereken kişiler ile randevu tarih ve saati belirlenerek meslek elemanı tarafından tekrar aranarak görüşme sağlanıyor. Bu şekilde kişinin düzenli aralılarla takibi yapılıyor.
Bulaş kaygısı psikolojiyi kötü etkiliyor
En çok karşılaşılan problemin bulaş kaygısı olduğunu belirten Psikolog Selver Kılıç, “Bireyler hastalığın belirtileri fiziksel olarak kendilerinde bulunmasa da psikolojik olarak bunları yaşıyormuş gibi hissedebilmektedir. Kendilerini sürekli halsizmiş, boğazları ağrıyormuş gibi hissetmekte ve hasta olmasalar dahi bu ağrıları gerçekten yaşamaktadırlar. Bu gibi durumlarda vatandaşlara içerisinde bulunulan süreçte hepimizin gündeminin salgın olduğu, gün boyu zihnimizin virüsle ilgili haberlerle meşgul edildiği, bu nedenle de zihnin; gördüğünü ve duyduğunu kendine uyarladığı, ‘acabalar’ ile hareket ederek sürekli vücudumuzu dinleyip belirti aradığımız anlatılmaktadır. Biz meslek elemanları da gelen aramalarda ve yaptığımız aramalarda vatandaşların bu gibi problemler karşısında nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda psikoeğitimler vermekteyiz” dedi.
Her yaşa destek veriliyor
40-65 yaş arası vatandaşların daha yoğunlukta olduğunu dile getiren Psikolog Kılıç, “Bu yaş aralığındaki bireyler çoğunlukla var olan sağlık problemleri nedeniyle virüs ile ilgili olarak kaygılandıkları için yardım almak istemektedir. Bunun dışında evin ekonomik yükünden sorumlu olan kişiler ekonomik kaygıları nedeniyle aramaktadır. Kimi zaman da ev içerisindeki iletişimsel problemler nedeniyle başvuran kişiler bulunmaktadır. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklar için de psikososyal destek hizmeti verilmektedir. Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da alışmış oldukları düzenin dışında bir yaşam tarzına geçmiştir ve buna bağlı olarak birtakım uyum problemleri yaşamaktadır. Özellikle okulların kapanması, online eğitim sürecinde yaşanan zorluklar, evde geçirilen sürenin artmasına paralel olarak teknolojik aletlerle geçirilen sürenin artması, gelecek kaygısı ve akranlardan uzaklaşma gibi sıkıntılar nedeniyle pek çok ebeveyn çocuğuna yönelik endişe duymaktadır. Çocuklarla yapılan görüşmeler genellikle bu problemlere yönelik olarak yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Olumlu geri dönüşler var”
Genellikle yapılan görüşmelerden sonra olumlu geri bildirimler aldıklarını söyleyen Kılıç, “Görüşmelerimizi sonlandırdığımız vatandaşlar sonraki süreçte bizi tekrar arayarak kat ettikleri yolu, memnuniyetlerini, hatta sadece aramış olmamızın bile kendilerine iyi geldiğini dile getirmektedirler.”
Sağlık çalışanları da destek alabiliyor
Sağlık çalışanlarıyla yapılan görüşmelerde en çok yakındıkları durumun fiziksel ve ruhsal olarak yorgunluklarıyla ilgili olduğunu söyleyen Psikolog Selver Kılıç, “Görüştüğümüz kişilerden yoğun olarak artık tükendikleri yönünde yakınmalar duymaktayız. Bu noktada onların içerisinde bulunduğu bu tükenmişlikle nasıl başa çıkabilecekleri yönünde görüşmeler yapmaktayız. Sağlık çalışanlarıyla yaptığımız bu görüşmeler çoğunlukla onlardan tarafımıza gelen aramalar yerine bizim onların ruhsal durumuna ilişkin bilgi edinmek için yaptığımız aramalarla gerçekleşmektedir. Öte yandan salgınla mücadele sırasında virüse yakalanan sağlık çalışanlarını arayarak kendilerini nasıl hissettiklerine ve ihtiyaçlarına yönelik görüşmeler gerçekleştirmekteyiz” diye konuştu.

HABER: FAHRETTİN TOKER

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.