Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Saz ve söz ustası Muharrem Ertaş, törenle anıldı

Büyük saz ve söz ustası Muharrem Ertaş vefatının 36. yıldönümünde anıldı.

Saz ve söz ustası Muharrem Ertaş, törenle anıldı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
04 Aralık 2020 - 14:57

Anadolu Abdal Geleneği’nin önemli temsilcilerinden merhum Neşet Ertaş’ın babası ve ustası Muharrem Ertaş, vefatının 36. yıldönümünde mezarı başında ve evinin önünde düzenlenen törenlerle anıldı.
Anma törenine Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile il protokolü ve Abdal geleneğinin temsilcileri katıldı. Muharrem Ertaş için okunan duaların ardından evinin önünde tören düzenlendi. Törende Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu konuşma yaptılar.
“Muharrem Ertaş, bir gönül delisi, bir insan velisiydi”
Törende konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Kökü yüzyıllar öncesine dayanan kadim bir kültüre sahip Anadolu Abdal Geleneğimizin en önemli temsilcilerinden, ustaların ustası, eşsiz saz ve söz üstadı Muharrem Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 36. yılında bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Yine Anadolu Abdal Geleneğimizin en önemli temsilcilerinden oğlu Neşet Ertaş’ın O’nun vefatının ardından söylediği gibi Muharrem Ertaş, bir gönül delisi, bir insan velisiydi. Öyle ki hem mütevazi yaşam biçimiyle, hem türkülerinde insanın ve hayatın daha da güzelleşmesine dair bahsettiği gerçekçi ifadelerle, hem de o eşsiz sesi ve sazıyla bu gelenek içerisinde çok ayrı bir yere sahiptir. Anadolu Abdal Geleneği’nin yaşatılması ve geliştirilmesi konusunda bizlere çok büyük görevler düşmektedir. Bozlağın anavatanı Kırşehir, müzik alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren ilk şehir olmuştur. Bu bizim için çok büyük gurur kaynağıdır. Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız önemli çalışmaları, dünyamızı esir alan pandemi süreci etkilemiş olsa da; Dünya Müzik Şehri Kırşehir’de bu alandaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.
Dünyadaki birçok müzik otoritesi tarafından sesi ve sazıyla efsane olarak kabul edilen Aydost deyince yeri göğü inleten Muharrem Ustamız’ı hiçbir zaman unutmayacağız.
‘İşte geldim işte gittim, Güz çiçeği gibi bittim, Yalan dünyada ne iş tuttum, Ömrüceğim geçti gitti’ diyerek yaşamı ve ölümü bu kadar duru ve saf bir şekilde ifade eden Muharrem Ertaş Ustamız’ı aramızdan ayrılışının 36. yılında bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum” diye konuştu
Vali Akın, “Bozlak türünün en önemli temsilcilerinden bir tanesidir”
Anadolu Abdal ve Bozlak Geleneği’nin önemine dikkat çeken, çileli bir hayat süren Muharrem Ertaş’ın sazının ve ses yapısının uluslararası otoriteler tarafından incelendiğini, böylesine kıymetli bir ozanın ve bu geleneğin gelecek kuşaklara aktarılmasının önemini vurgulayan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “Abdal geleneğinin ve bozlak kültürünün en önemli temsilcilerinden birisi olan Büyük Usta Muharrem Ertaş’ı ölümünün 36. yılında rahmetle anıyoruz. Orta Anadolu Halk Müziği’nde geniş bir repertuvara sahip olan Merhum Muharrem Ertaş’ın sesinin genişliği, kendine has rengi, tınısı ve ses kullanım tekniği ile eşsiz bir yönü olduğu bütün otoriteler tarafından kabul edilmektedir. Bu yönüyle bozlak türünün en önemli temsilcilerinden bir tanesidir. Oğlu Merhum Neşet Ertaş da babasından aldığı eğitimle Türk Halk Müziği’nde yine bir ekol olarak kabul edilmiştir. Hem Muharrem Ertaş’ın, hem de oğlu Neşet Ertaş’ın müziğimize, bozlak kültürüne, abdallık geleneğine ve şehrimizin tanıtımına büyük katkıları vardır. Bu vesileyle, kendilerini rahmetle anıyorum” dedi.
Ozan anıtı yıllar sonra aynı yerinde
Kırşehir Belediyesi tarafından Askerlik Şubesi karşısındaki yerine yerleştirilen Ozan Anıtı’nı ziyaret eden Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, burada yaptığı açıklamada, “Kırşehir’de yıllar önce dikilen Muharrem Ertaş heykelinin kaldırılması bizi gerçekten çok üzüyordu. Hatta oğlu Neşet Ertaş da babasının anıtı ile ilgili olarak bir türküsünde:
‘Süren olur cehaletin atını, Kim çevirir cahilin guvvatını, Belki bir gün babamın anıtını, Sarsan olur diye kaygı duyarım’ diyerek bu kaygısını dile getirmişti. Bizim için çok kıymetli olan Ozan Anıtı’nı tekrar yerine yerleştirmekten dolayı mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum” ifadesini kullandı.
Muharrem Ertaş anısına Kırşehir Belediyesi, belediye hopörlerinden de Merhum Muharrem Ertaş’ın bozlaklarını çalıyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.