Kırşehir Umut Haber Gazetesi

SEN ÇOK YAŞA BAYRAM BABA

KIRŞEHİR’de yaklaşık 50 yıldır ayakkabı tamir eden Bayram Er, mesleğini 15 metrekarelik dükkanında şevkle sürdürüyor.
Ardahan’dan 30 sene önce Kırşehir’e göç eden 46 yaşındaki Er, memur olan abisinin teşvikiyle meslek sahibi olmak için ayakkabı tamirciliğine başladığını belirtti.
Ustasıyla 5 yıl çalıştıktan sonra kendi dükkanını açığını aktaran Er, aynı dükkanda çeyrek asırdır geçimini sağladığını söyledi. Ayakkabı tamirciliğinde de diğer meslekler gibi çırak yetiştirme sıkıntısı olduğunu belirten Er, bu sebeple mesleğin günden güne yitip gitmesinden endişe duyduğunu belirtti.

SEN ÇOK YAŞA BAYRAM BABA
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
03 Temmuz 2019 - 16:53

KIRŞEHİR’de  yaklaşık 50 yıldır ayakkabı tamir eden Bayram Er, mesleğini 15 metrekarelik dükkanında şevkle sürdürüyor.

Ardahan’dan 30 sene önce Kırşehir’e göç eden 46 yaşındaki Er, memur olan abisinin teşvikiyle meslek sahibi olmak için ayakkabı tamirciliğine başladığını belirtti.

Ustasıyla 5 yıl çalıştıktan sonra kendi dükkanını açığını aktaran Er, aynı dükkanda çeyrek asırdır geçimini sağladığını söyledi. Ayakkabı tamirciliğinde de diğer meslekler gibi çırak yetiştirme sıkıntısı olduğunu belirten Er, bu sebeple mesleğin günden güne yitip gitmesinden endişe duyduğunu belirtti. 

 “Yaklaşık on yıl sonra ayakkabı tamir edebilen çok az usta bulunur” diyen Er, “Ben 46yıllık ustayım ama yanımda çalışabilecek çırak bulma konusunda çok sıkıntı çekiyorum. Çünkü herkes üniversite mezunu olmak istiyor ama bu ülkenin doktora, öğretmene, mühendise ihtiyacı olduğu kadar ayakkabı tamircisi, el sanatları ustasına da ihtiyacı var. Bugüne kadar yaklaşık 10 çırak yetiştirdim ama içlerinde mesleği devam ettiren yok.” diye konuştu. 

  Er, çırak bulamayınca Irak’ta savaştan kaçan Türkmen asıllı Ahmet’i yanında çalıştırdığını dile getirerek, “Türk çocuklar yanımızda çırak olarak çalışmak istemiyor. Bir meslektaşımın yanında Iraklı bir çırak çalışıyordu. Ona çalışmak isteyen arkadaşın var mı diye sordum. Varsa bana getir yanımda çalışıp meslek öğrensin dedim. O da Ahmet’i getirdi yanıma.” dedi.

Türkmen asıllı 7 çocuklu ailenin ikinci çocuğu Ahmet Hamo (14) da hem meslek öğrendiğini hem de ailesinin geçimine katkı sağladığını belirterek, “Türkiye’ye bir sene önce Telafer’den geldik. Irak Türkmeni olduğum için Türkçe öğrenirken çok zorlanmadım. Bir arkadaşım beni ustamın yanına yönlendirdi. İşimi seviyorum.” ifadelerini kullandı.

İşlerinin artık eskisi gibi olmadığına işaret eden Şimşek, “Burada ayakkabı tamiri yapmanın yanı sıra ikinci el ayakkabı da satıyorduk ama artık marketler bile ayakkabı sattığı için onu da satamıyoruz artık. 1958 yılında buraya geldiğimiz de bizim gibi birkaç ayakkabı tamiri yapan kişi daha vardı ama şimdi hiçbiri kalmadı. Bir tek ben mesleği sürdürüyorum.” ifadesini kullandı.

Gençliğinde başka işlere girme fırsatı olduğunu ancak elinde meslek bulunması nedeniyle bununla ilgilenmediğini aktaran Er, “Onun için çocuklara tavsiyem, elinize gelen fırsatları değerlendirin.” değdi.

SAĞLIK İÇİN DERİ AYAKKABI TERCİH EDİN

Ayakkabı tamircisi Bayram Er, herkesin ayak sağlığı için deri ayakkabı giymesi gerektiğini kaydetti.

Kendisinin 12 yaşında çırak olarak işe başladığını anlatan Er, “Bizim gibi yapılan mesleklerde çırak olayı bitti. Geriden gelen bir nesil olmadığı için piyasada çalışan arkadaşlardan sonra bu meslekler bitecektir. Her şey hazır olacak, tamirat olmayacak. Alacaksınız, bir yerine bir şey olsa atacaksınız. Tamirat olayı bitti.” diye konuştu.

Er, günlük kazançlarının belli olmadığını, bir gün yüz lira aldığını, hiç para kazanamadığı günlerinde olduğunu kaydetti.

Eskiden ayakkabıların el emeği ile yapıldığını hatırlatan Er, “Emek sarf edilerek yapılan bir ayakkabı yaklaşık bir hafta kalıpta kalıyordu. Bütün işlem elde yapılıyordu. Makine işlemleri çok nadir olurdu. Bir tek dikiş işlemleri makinede yapılırdı. Diğer kısımlar hep el emeği ile yapılırdı. Şimdi yapılan ayakkabılar fabrikasyon, makine ile oluyor.” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.