Kırşehir Umut Haber Gazetesi

SEYFE, MUHTEŞEM MANZARASIYLA MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR

SON 10 gündür etkili olan son yağışlarla birlikte gözle görülür şekilde Seyfe Gölü’nde su miktarında artış olan ve muhteşem manzarası ile adeta doğal stüdyoya dönüşen Seyfe Gölü Kırşehir ve Türkiye’nin dört bir yanından konuklarını ağırlıyor.

SEYFE, MUHTEŞEM MANZARASIYLA MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
26 Haziran 2019 - 12:17

SON 10 gündür etkili olan son yağışlarla birlikte gözle görülür şekilde Seyfe Gölü’nde su miktarında artış olan ve muhteşem manzarası ile adeta doğal stüdyoya dönüşen Seyfe Gölü Kırşehir ve Türkiye’nin dört bir yanından konuklarını ağırlıyor. Ramsar Sözleşmesi dahil üç ayrı kararla korunan, göçmen kuşların Türkiye’deki iki ayrı göç yolundan birinin üzerinde yer alan göle binlerce flamingo, ördek, angıt, martı ve çok nadir gelen çeltikçi kuşları ve yerel kuşlar akın ederken bu eşsiz görüntüleri kaçırmak istemeyen doğaseverler sabahın erken saatlerinde yola koyuluyor.        

Kuşların gölde oluşturduğu görsel şöleni fotoğraflayarak bunu ölümsüzleştirmek isteyenler, başta Ankara ve Kayseri olmak üzere yakın illerden otobüslerle göle gelerek hem piknik yapma hem de kuşları gözetleme imkanı buluyor. Seyfe Gölü Ekoloji Derneği (SEYGED) Başkanı Ömer Çetiner, son yağışların Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ne yaradığını belirterek, su seviyesinin yükseldiğini ifade etti.

Gölün çok derin olmayan bir sulak alan olduğunu belirten Çetiner, en dolu halinde derinliğinin bir metreye ancak ulaşabildiğini, bu durumun da başta flamingolar olmak üzere kuşların tercih sebebi olduğunu ifade etti. Çetiner, gölün tatlı su girişiyle de kuşlara beslenme imkanı sağladığını anlatarak, şöyle devam etti: “Yağışlardan dolayı Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ndeki su seviyesi istediğimiz noktaya gelmeye başladı. Bu sadece yağışlara bağlı. Gölü besleyen Horla, Malya ve Seyfe pınarlarında su girişi henüz yoktur. Yaz aylarında buharlaşmadan dolayı gölümüz kuruma noktasına gelebilmektedir. Seyfe, beslenme imkanı ve su seviyesinin düşük olması nedeniyle flamingoların en çok tercih ettiği sulak alanlardan biridir. Tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği nadir yerlerden biridir burası. Tatlı su girişindeki larvalar, sert kabuklular ve mikroorganizmalar flamingoların en çok tercih ettiği besinlerdir. Besinlerden dolayı da renkleri değişebiliyor.”

Çetiner, göle ziyaretçi sayısının da artmaya başladığını dile getirerek, “Seyfe Gölü’ndeki ortamın güzelleşmesiyle ziyaretçi akını oluşmaya başladı. Piknik yapabilecek bir alanımız da olduğu için hafta sonları ziyaretçi sayımız giderek artmaktadır. Gelen misafirlerimiz gözetleme kulesinden kuşlarımızı gözlemleyerek görsel şölene tanık olmaktadırlar. Bu da bizi mutlu ediyor. Günübirlik ziyaretçilerimizin dışında hafta sonları ortalama 500 kişi kuş cennetini ziyaret etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.