Kırşehir Umut Haber Gazetesi

SGK’DA GURBETÇİ YOĞUNLUĞU

TÜRKİYE’NİN en fazla gurbetçi sayısına sahip Kırşehir’de gurbetçiler emekli olmak içi SGK’ya akın ediyor. Uygun şartlarda emeklilik imkanı tanıyan kanunun ansızın değişmesi üzerine bu fırsatı kaçırmak istemeyen gurbetçiler, hem izinlerini kullanıyorlar hemde emeklilik işlemlerini yaptırıyorlar.

SGK’DA GURBETÇİ YOĞUNLUĞU
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
30 Temmuz 2019 - 14:50

TÜRKİYE’NİN en fazla gurbetçi sayısına sahip Kırşehir’de gurbetçiler emekli olmak içi SGK’ya akın ediyor. Uygun şartlarda emeklilik imkanı tanıyan kanunun ansızın değişmesi üzerine bu fırsatı kaçırmak istemeyen gurbetçiler, hem izinlerini kullanıyorlar hemde emeklilik işlemlerini yaptırıyorlar.

Emeklilik yasasında gurbetçiler emekli olabilmek için çok daha fazla ödeme yapacak hem de alacakları emekli aylığı belirgin oranda düşecek.

Ancak 19 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan kanuna göre gurbetçilerin cazip şartlarda emekliliği kaçırmaması için 31 Temmuz’a kadar başvuru yapması gerekiyor. Bazı gurbetçiler bulundukları ülkelerde bu kısa süre zarfında evrakları hazırlayıp başvuru yapamayacaklarından şikayetçi. Bazı gurbetçiler ise gece yarısı gerçekleşen kanun değişikliğine Türkiye tatillerinde yakalandı.

Kırşehir SGK Kurumunda yoğun bir mesai veren Yurtdışı Emeklilik servisi memurları gurbetçilere tek tek hangi şartlarda emekli sistemini anlatıyor.

“Yurt dışı borçlanma” olarak bilinen uygulama çerçevesinde Türk vatandaşları yurt dışında çalıştıkları süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) belirli bir ödeme yaparak Türkiye’den emekli olabiliyor. Ucuz ve kolay emeklilik fırsatı sunduğundan bu hak oldukça ilgi görüyor. Türkiye’de 2018 sonunda 659 bin 230 kişi yurt dışı borçlanmasıyla emekli maaşı alıyor. Özellikle yurt dışındaki ev kadınları bu haktan yararlanıyor.

Kırşehir ile birlikte Türkiye’nin  hemen hemen her yerinde gurbetçiler yasaya takılmadan emekli olmak için SGK’ya akın ediyor.

Ancak Türk ekonomisinde yaşanan gelişmeler sonucunda ucuz emeklilik artık uygulamadan kaldırıldı. 19 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasanın yurtdışı borçlanma ile ilgili maddeleri, 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak. Gurbetçilerin eski fırsatlardan yararlanması için 31 Temmuz’a kadar süreleri var.

HEM DAHA FAZLA ÖDEME HEM DE DAHA AZ EMEKLİ MAAŞI

Değişen yasaya göre borçlanma prim oranı yüzde 32’den yüzde 45’e çıkarıldı. Bunun yanında diğer ciddi değişiklik ise gurbetçilerin sigortalılık statülerinin SSK’dan Bağ Kur’a geçirilmesi. Bu da emeklilik için daha fazla prim ödenmesi ve emekli maaşının düşmesi anlamına geliyor.

Avrupa’daki gurbetçiler sosyal medya gruplarında değişikliğe tepki gösterdi. Birçok kişi bu kadar dar zamanda Avrupa ülkelerinden gerekli evrakları alıp başvuru yapmanın zor olacağından şikayetçi. Avrupa’daki Türk misyonlarında konsolosluk işlemleri için sıra almak gerekiyor. Gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde sıra bulmak imkansız. Bazı konsolosluklar bu yüzden fazla mesai yaptı.

KONSOLOSLUKLARA AKIN ETTİLER
1 Ağustos öncesi sistemden yararlanarak borçlanarak emekli olmak isteyen İzine gelemeyen gurbetçiler konsolosluklara akın etti. Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu’nda da uzun kuyruklar oluştu. Erken saatlerde başkonsolosluğa geldiğini söyleyen vatandaşlar sürenin uzatılmasını talep ediyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.