Kırşehir Umut Haber Gazetesi

SILADAN GURBETE KURUTMALIK

Kırşehir’de, ailelerin bütçelerine katkıda bulunmak için hazırladıkları kurutmalıklar, yurt içi ve dışından yoğun talep görüyor.

SILADAN GURBETE KURUTMALIK
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
17 Ağustos 2019 - 12:33

Kırşehir’de, ailelerin bütçelerine katkıda bulunmak için hazırladıkları kurutmalıklar, yurt içi ve dışından yoğun talep görüyor. 
Kentte ev kadınları ve genç kızlar tarafından hazırlanan patlcan, biber ve salatalıklar evlerde, bahçe ve kiralanan tarlalarda sırıklara dizilerek kurutuluyor. Zengin Kırşehir mutfağında önemli yeri olan ve önceleri daha çok kışın tüketmek amacıyla hazırlanan kurutmalıklar son yıllarda adeta sektör haline geldi.  
Başta yurt içi olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşayan Kırşehirli gurbetçilerin ilgi gösterdiği kurutmalıklar, dar gelirli aileler için de önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor.  
Kendi ev inde  kurutmalık hazırlayan çukurçayır sakinlerinden Mercan Altuntaş, yaptığı açıklamada, kendi bahçelerinde ürettikleri veya üreticilerden topladıkları biber, patlıcan ve salatalık gibi sebzelerin kadınlar tarafından kurutmaya hazır hale getirildiğini söyledi. 
Kurutmalığın kente özgü bir gelenek olduğunu ifade eden Altuntaş, “Topladığımız sebzeleri oymaları için ev kadınlarına gönderiyoruz ve daha sonra bunlar iplere geçirilerek tekrar bize getiriliyor. Biz de burada sırıklara dizerek kuruttuğumuz ürünleri toptan veya perakende olarak satıyoruz” dedi. 
Kurutmalıklar dünya mutfaklarında 
Özellikle gurbetçilerin kurutmalıklara ilgi gösterdiğini vurgulayan Mercan Altuntaş, ürünlerin organik olduğunu ve hormon kullanılmadığını belirtti. 
Kurutulan sezbelerin 10 günde satışa hazır hale geldiğini anlatan Altuntaş, “Kurutma işleminden sonra ürünleri muhafaza edeceğimiz depolara yerleştiriyoruz. Tabi bu işlemlerden önce, ürünlerin bozulmaması için ilaçlıyoruz. Ondan sonra ise hava almayacak şekilde paketliyoruz. Şuanda kurutmalıklarımız dünya mutfaklarına girmiş durumda.” İfadelerini kullandı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.