Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Sofranın baş tacı; Pekmez

Sofranın baş tacı; Pekmez
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
27 Ağustos 2020 - 23:41

Pekmez, Orta Anadolu’da özellikle de Kırşehir’de herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan yetiştirilen üzümlerin ezilerek, karışımlar halinde kaynatılması ile üretilen özel bir besin kaynağıdır.

Pekmez, Kırşehir Bölgesi’ne özgü enerji kaynağı ve sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan besinler arasında yer alıyor.

Kırşehir’de pekmez üretimi ve satışı alanında öncü kuruluşlardan olan Ahi Anadolu Doğal ve Yöresel Gıda Ürünleri Koordinatörü Murathan Koçdemir, Kırşehir Pekmezi’nin içinde barındırdığı besin değerleri ile diğer illerde üretilen pekmezlerden daha önde ve özel bir yapısı bulunduğunu söyledi.

Kırşehir Pekmezi’nin besin değeri, karbonhidrat ve mineral bakımından zengin olması nedeniyle çok iyi derecede enerji kaynağı olduğunu da anlatan Koçdemir, içinde bulunan B1, B2 vitaminleri, büyük çoğunluğu karbonhidrat, glikoz ve fruktoz olması da sindirim sisteminde parçalanmadan hızlıca kana geçtiğini belirtti.

Sabahları uykudan kalkılması ile vücuttaki enerji seviyesinin düşmesiyle beraber özellikle tüketilmesi tavsiye edilen pekmezim enerji verdiğini de dile getiren Koçdemir, “Vücutta kan yaparken, iştah açan, vücuttaki dokuları da onaran, hazmı kolaylaştıran pekmez, gün boyunca ihtiyaç duyulan mineral ve vitamin desteğini de sağlamış olur.

Kalp krizi riskini azaltan pekmez, gün boyunca oluşabilecek stresli durumlara karşı da tedbir olarak görülmekte, kan dolaşımını hızlandırarak, kanser ve kanser etkisi hastalıklara karşı önleyicidir. Enerji verir. Kan yapar, iştah açar, vücuttaki dokuları onarır. Cilt hastalıklarına faydalıdır. Gebelikte bebeğin gelişimine fayda sağlar. Annenin sütünün artmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsağı daha iyi çalıştırır. Damar tıkanıklığı, sertliği problemlerini engeller. Kan dolaşımını hızlandırır. Zeka gelişimine faydalıdır. Afrodizyak etkisi vardır. Astım, bronşit, kemik erimesine faydalıdır. Kanser ve kanser etkisi hastalıklara karşı önleyicidir. Kalp krizi oluşumunu engeller. Yaşlanma ve vücuttaki yıpranmayı azaltır. Kilo alımını kolaylaştırır” dedi.

“Pekmezin Faydaları saymakla bitmiyor” diye konuşan Koçdemir, atalarımızdan itibaren bu mesleği yaptıklarını, son 6 yıldır ise özel tekniklerle farklı sunumlarla vatandaşın beğenisine sunduklarını söyledi.

Kırşehir yöresine özgü pekmez kokusuyla belli ediyor

Pekmez yapılışında ise uzun ve hassas bir çalışma gerektirdiğini, bu meşakkatli yoldan sonra ise pekmezin son tüketim haline geldiğinden bahseden Koçdemir, pekmezin nasıl yapıldığını şöyle anlattı:

“Doğal ortamından toplan üzümlerin şıra tezgahlarına, ahşap ve bakır üzüm ezme havuzlarına döküldükten sonra, ezme havuzlarında son 30 yıl öncesine kadar ayaklarla ezilse de artık, pres sistemi benzeri aletlerle baskı uygulanarak üzümler ezilmesiyle  (çiğnenir). Üzümlerin çiğnenmesi ile halk arasında şıra denilen, ekşimsi bir tada sahip üzüm suyu çıkarılır. Üzümlerin ezilmesinden hemen önce üzümlerin üzerine göz kararı özel beyaz renkteki pekmez toprağı serpilir. Toprak sayesinde ekşi olan üzüm suyu artık tatlanacak, ekşiliği kısmen kırılacaktır. Kırşehir yöresinde ağ toprak olarak da bilinen pekmez toprağı ilk kaynatma kısmından önce atılması gereklidir. Şıralar çok fazla bekletilmeden büyük kaynatma kazanlarına alınır. Üzümden elde edilen şıra ortalama 70-90 derecede sıcaklıklarda bu kazanlarda 30 dakika kadar kaynatılır. İlk kaynatma işleminin ardından şıra kazandan alınarak yaklaşık 30-36 saat aralığında bekletilir. Kazana alınan üzüm suyuna eklenen toprak kazanın dibinde kalacaktır. Bu bekletme ile kazanında içindeki şıra ile toprağın oluşturduğu tortu ayrılır, tortu dibe çöker. Üzüm şırası ikinci kaynatma işlemi için önceden büyük kazanlara tekrar dökülür. Şıra pekmez olabilmesi için kaynatılmaya devam edilir. Pekmeze gerçek rengini veren ve kıvamını sağlayan asıl işlem bu ikinci kaynatma kısmıdır. Kaynatma devam ettikçe toprakla şıradan oluşan karışım gerçek kıvamı alır.

Kazandaki şıra göz göz kaynamasının ardından, Kırşehir yöresine özgü pekmez kokusu yayılmaya başlar. Bu da pekmezin olduğunu gösterir.

İşlemleri tamamlanan pekmez bir süre soğutulmasının ardından, uygun kaplara konularak, serin alanlarda bekletilir, zaman zaman tüketilir.”

Özel şişelerde halkın beğenisine sunuluyor

Pekmezin tanıtımı ve sunumunda yeni metodlar yaptıklarını da söyleyen Koçdemir, pekmezi özel şişelerde ve ahşap kutularda sunumunu yaparak beğeniye sunduklarını söyledi.

Pekmez ve beraberinde birçok Kırşehir’e ait yöresel ürün yelpazesine sahip olan firmada, üretilen ve satışını gerçekleştiren Ahi Anadolu Doğal ve Yöresel Gıda Ürünlerinde, beğeniyle yoğun bir talep bulunuyor.

Sadece Kırşehir’den değil, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, İzmir gibi bir çok ilden siparişler aldıklarını, Kırşehir pekmezi ve yöresel ürünlerin bu yeni halinden herkesin memnun olduğunu ve ciddi alıcı kitlesi oluştuğunu vurgulayan Koçdemir, şunları söyledi:

“Kırşehir’e ait yöresel ürünlerin tanıtımında çok önemli bir görev üstleniyoruz. Kırşehir Pekmezini değer katarak, özel bir çalışma ile farklı bir sunum yapılıyor. Kırşehir ve Orta Anadolu yöresinde yetişen mahsulleri, doğallığını bozmadan ve herhangi bir katkı maddesi kullanmadan paketleyerek, sunuma hazır haline getiriliyor. Farkındalık oluşturacak özel tasarım, hediyelik konsept ürünler hazırlanırken, Kentin tanıtımına olumlu katkı vererek, özel anlarda kimseyi yalnız bırakmamayı, katkı verilmesi amaçlanıyor. Ahi Anadolu ürünlerinde, pekmez, kabuklu ceviz ve ceviz içi, köftür, kuru üzüm, cevizli sucuk, başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi ile satışa sunuluyor. Kırşehir’de üretilen pekmezler özel yapım farklı farklı cam şişelere dolumları yapılarak son tüketiciye ulaştırılıyor. Pekmez, ceviz ve diğer ürünler de doğal karton, ahşap ve özel yapım kutularda sunuluyor.

Hediyelik ürün olarak pekmez, açılışlarda, kuruluş yıl dönümlerinde, dini ve resmi bayramlarda, yeni yıl kutlamaları ve festivallerde, ziyaret ve özel günlerinizde, tercih edilmesiyle en iyi şekilde temsil ediyor.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.