Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Telle çevrili bahçenin dışından korona testi yaptı, takdir topladı

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Diş Hekimi Ebru Aydemir Kılıçaslan, merkeze bağlı Yeşilli Köyü’nde telle çevrili bahçenin dışından yaşlı vatandaşa COVİD PCR testi yapması vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.

Telle çevrili bahçenin dışından korona testi yaptı, takdir topladı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
03 Ekim 2020 - 17:58

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Diş Hekimi Ebru Aydemir Kılıçaslan, geçtiğimiz hafta filyasyon ekibi ile birlikte merkeze bağlı Yeşilli Köyü’ne gitti. Koronavirüs vakası belirtisi gösteren ve temaslı listede isimleri yer alan vatandaşlara COVİD PCR testi yaptı. Kılıçaslan, listede yer alan 60 yaş üstü bir başka yaşlı vatandaşın telle örülü bahçenin dışından ağız ve burnundan numune aldı.
“Sahada amacımız hastalarımızı yormadan, korkutmadan bir şekilde numuneyi almak”
İl Sağlık Müdürlüğü, Diş Hekimi Ebru Aydemir Kılıçaslan’ın o an çekilmiş fotoğrafını resmi sosyal medya hesabından yayınladı. Diş Hekimi Ebru Aydemir Kılıçaslan o anları şöyle dile getirdi:
“Sahada amacımız hastalarımızı yormadan, korkutmadan bir şekilde numuneyi almak. Biz de köyün girişinden bir amcamızdan hasta sormak için durduk ve sorduğum kişi de zaten numune almamız gereken amcaymış. Kendisi bahçesinde hayvanları otlatıyordu. Biz de o sırada tellerin arasından amcamızdan burun ve boğaz sürüntüsü aldık. Tellerin ardından numune almamın sebebi de tamamen hastayı bahçenin en dibindeydi kendisi olabildiğince hızlı bir şekilde hastamızdan numuneyi alıp işlemi bitirmekti.”
Vatandaşlara üç kuralı hatırlattı
Vatandaşların sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralını hatırlatan Kılıçaslan, “Pandemi sürecinin başından beri sahada görev yapmaktayım. 7 gün 24 saat. Biz de diş hekimi olarak evlerde numune almaktayız. Olabildiğince amacımız hastanede yoğunluğun oluşmasını engelleyip evlerden numune almak. Hastaları olabildiğince dışarıdaki insanlarla temas ettirmemek. Koronavirüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde halkımızdan tek isteğimiz sağlık çalışanları olarak maskelerini takmaları sosyal mesafe kurallarına dikkat etmelerini, hijyenlerine dikkat etmelerini istiyoruz. Aynı pozitif olan ve temaslı hastalarımızın bu sürece uyarsak sonunda bu virüsü yeneceğimizi düşünüyorum. Herkesten bu konuda dikkatli olmalarını istiyorum” diye konuştu.
İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre 271 personel, 90 ekip, 33 araçla filyasyon ekibin sahada vakaları ve hastalıklı kişinin temasta bulunduğu kişileri tek tek tespit edip, salgının önüne geçilmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.