Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Türkay’dan kilometrelerce uzaktaki hemşehrilerine destek

İYİ Parti Akçakent İlçe Başkanı Umut Türkay, kilometrelerce uzaktaki hemşehrilerine destek verdi.

Türkay’dan kilometrelerce uzaktaki hemşehrilerine destek
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
09 Ekim 2020 - 17:36

İstanbul Gebze-Harem Hattı’nda toplu taşımacılık yapan minibüsçüler mağduriyetlerini dile getirmek için eylem yaptı.
Harem’de toplanan Gebze-Harem Hattı’nda çalışan minibüsçüler, Kadıköy ile Yakacık, Pendik ve Kartal arasında taşımacılık yapan minibüsçülerle Uzunçayır’da buluşup konvoy halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önüne gitmek istedi.
Polisin izin vermediği minibüsçüler araçlarına binerek harekete geçti. Bunun üzerine yolu kapatan polis ekipleri geçişe izin vermedi.
Ardından kısa bir süre oturma eylemi yapan minibüsçüler yürümek isteyince çevik kuvvet ekipleri gruba müdahale etti.
Burada da polisle minibüsçüler arasında kısa süreli arbede yaşandı.
Yaşanan arbedede, aralarında Gebze-Harem Minibüsçüleri Derneği Başkanı Ramiz Yılmaz’ın da olduğu bazı sürücüler gözaltına alındı. Atılan gazdan sürücüler ile bazı polisler de etkilendi.
Gebze Harem Minibüscü Esnafı’nın yüzde 70’inin Akçakent ve Çiçekdağı köylerinden olması nedeniyle ilk destek kilometrelerce uzaklıktan hemşerileri İYİ Parti Akçakent İlçe Başkanı Umut Türkay’dan geldi.
İYİ Parti Akçakent İlçe Başkanı Umut Türkay, sosyal medya hesabından yayınladığı destek mesajında şunları dile getirdi:
“Dün, Gebze Harem Minibüscü Esnafı’nın metrobüs ve tranvay ulaşım alanının genişlemesi ve akabinde günümüz salgın hastalığının da etkisi ile iş yapamaz hale geldikleri, 60 km’lik mesafede 10 yolcu anca bulabildikleri, araçların mazot parasını bile karşılayamadıkları, evlerine akşam ekmek dahi görmekte zorlandıkları ve bu mağduriyetlerinin giderilmesi için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Hükümet yetkililerinden 6 yıl önce söz verilen iyileştirme çalışmalarını gerekirse bu minibüslerin bir kısmının ticari taksiye dönüştürülerek mağduriyetin giderilmesine yönelik talepleri olmuştur. Fakat hiç bir yetkili veya ilgili kurum bu konuda bu kişilere cevap vermemiştir. Bunun üzerine harem de toplanan kalabalık Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapmak istemiş, buna izin verilmemiş, hatta polis biber gazı ile bu kişilere müdahale de bulunmuş Gebze Harem Münübüs Esnafı Dernek Başkanı dahil bir çok kişi göz altına alınmıştır.
Bilindiği gibi bu Gebze – Harem hattının bir çoğu Akçakent ve Çiçekdağı köylerimizden geçim sıkıntısı nedeniyle kendilerine yeni bir iş kapısı buldukları ümidiyle İstanbul’a gitmiştir. Bu hatları alabilmek için kimisi evini kimisi tarlasını, kimisi ahırında ki hayvanını satıp gitmiştir.
Kar kış demeden, düğün cenaze bilmeden yıllarca gece gündüz İstanbul’da yaşayan yurttaşlarımıza hizmet etmişler, etmeye de devam edeceklerdir.
Bu hemşerilerimizin sıkıntılarının giderilmesi için bölge milletvekillerimizi, büyükşehir belediye başkanımızı, bakanlık ve hükümeti göreve davet ediyorum.
Dün yaşanan arbede sonucu göz altına alınan Gebze Harem Minibüscü Esnafı Dernek Başkanı hemşerim Ramis Yılmaz başkanım ve tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bilsinler ki kilometrelerce mesafe uzaklıkta memleketlerinde onlara destek olan hemşerileri, kardeşleri var. Yalnız değiller!”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.