Kırşehir Umut Haber Gazetesi

TÜRKÜLERİN EFSANESİ NEŞET USTA ANILDI

Müzik hayatına kendisi gibi saz üstadı babası Muharrem Ertaş sayesinde başlayan, “Bozkırın Tezenesi”, “Türkülerin Babası”, “Anadolu Efsanesi” ve “Abdal Müzisyen” gibi lakaplarıyla da bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 7. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı.

TÜRKÜLERİN EFSANESİ NEŞET USTA ANILDI
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
26 Eylül 2019 - 10:06

Türk Halk Müziği’ne dillerden düşmeyen eserler kazandıran ve İzmir’de 25 Eylül 2012’de hayatını kaybeden Neşet Ertaş, vefatından bir gün sonra memleketi Kırşehir’de son yolculuğuna uğurlandı.

Yaşarken olduğu gibi, ölümünün ardından da sevenleri tarafından yalnız bırakılmayan ozanın Bağbaşı Mezarlığı’ndaki kabri, yılın her günü ziyaretçi akınına uğruyor. Bozlak ustası için eylül ayında anma etkinlikleri organize ediliyor.

 Kırşehir Belediyesinin, bozlak ustasının ölümünün 7. yılı dolayısıyla düzenlediği Neşet Ertaş Anma Etkinlikleri, Anıt Meydanı’ndaki programla başladı.

Etkinlikte, Abdal Topluluğu sanatçıları ile Kırşehirli davul efsanesi Adem Göçer ve belediye davul zurna ekibi sahne aldı. Meydanda 8’er davulcu ve zurnacıdan oluşan ekip gösteri sundu, Göçer’in öncülüğünde Abdal müziğinin beğenilen eserleri seslendirildi.

Abdal Topluluğu üyesi sanatçılar ise Neşet Ertaş’ın “Yalan Dünya”, “Neredesin Sen”, “Gel Yanıma Gel”, “Şirin Kırşehir” gibi sevilen eserlerini okudu.

Gösteri ve konseri takip eden Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş’ın ölümünün 7. yılında, bugünden itibaren anma etkinlikleri organize ettiklerini söyledi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.