Kırşehir Umut Haber Gazetesi

UCUZ FİYAT DAHA CAZİP GELİYOR

HAVA sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu Kırşehir’de 5 ile 10 TL arasında satılan güneş gözlüklerine rağbet arttı. Uzmanlar ise, güneş gözlüklerinin katarakta neden olabileceği uyarısında bulunmaya devam ediyor.

UCUZ FİYAT DAHA CAZİP GELİYOR
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
30 Temmuz 2019 - 4:52

HAVA sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu Kırşehir’de 5 ile 10 TL arasında satılan güneş gözlüklerine rağbet arttı. Uzmanlar ise, güneş gözlüklerinin katarakta neden olabileceği uyarısında bulunmaya devam ediyor.

Türkiye’nin sıcak kentlerinden biri olan Kırşehir’de hava sıcaklığı 35 dereceyi buluyor. Vatandaşlar sıcaktan ve güneşten korunmanın yollarını ararken, güneş gözlüklerine olan talep de arttı. Kaldırım üstündeki tezgâhlarda 5 ile 10 TL arasında satılan ucuz ve markasız güneş gözlüklerinin, insan hayatını olumsuz bir şekilde etkilediği ortaya çıktı.

Uzmanlar ise, güneş gözlüklerinin katarakta neden olabileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, ucuz ve markasız güneş gözlüklerinin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemeyip gözle direkt olarak temas etmesine neden olduğu için, görme kaybına neden olabileceği belirtildi. Özellikle yaz ayı, iklim değişiklikleri ve ozon tabakasının incelmesinin verdiği etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmanın, gözde kataraktın yanı sıra, sarı nokta hastalığına neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, aynı şekilde göz çevresindeki ciltte kanserlere neden olduğunu ve gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma, batma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Güneş gözlükleri aksesuar olarak değil, sağlığımız için bir araç olarak görülmeli” diyen uzmanlar, her güneş gözlüğünün asli görevi olan zararlı ışınları engellemediğini, gözlerinde optik problemi olan kişilerin güneş gözlüğünü almadan önce mutlaka bir hekime danışması gerektiğini vurguladı.

Kırşehir’de Optikçiler ise, kalitesiz ve işportada satılan ucuz güneş gözlüklerinin gözde ciddi tahribatlara yol açabileceğini ifade etti. Optikçiler, “Yazın gelmesi ile güneş gözlüğü sezonu açıldı. Gözlük deyip geçmeyin. Ben vatandaşlarımıza, nasıl güvendiği kasaptan et alıyorsa, güneş gözlüğünü de güvendiği yerden almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü göz ihmale gelmez. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı gözlükler tercih edilmelidir. Sahtesini takmaktansa hiç takmayın. Çünkü sahte güneş gözlüklerinin hangi şartlarda üretildiği bilinmemektedir. Gözlükte mutlaka UV filtreleme özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Garanti belgesi olmayan hiçbir güneş gözlüğünü alıp kullanılmaması gerekiyor. Piyasada satılan sahte gözlükler ciddi oranda göz sağlığına zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.