Kırşehir Umut Haber Gazetesi

YAĞIŞLAR, DOLULUK ORANINI ARTIRDI

SEYFE Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner Seyfe Gölü’nde su doluluk oranının yüzde 90’a yaklaştığını açıkladı.

YAĞIŞLAR, DOLULUK ORANINI ARTIRDI
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
04 Temmuz 2019 - 15:19

SEYFE Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner Seyfe Gölü’nde su doluluk oranının yüzde 90’a yaklaştığını açıkladı.

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner açıklamasında Seyfe Gölü’nün son durumunu değerlendirdi ve şunları söyledi:

“Seyfe Gölü’nde yağışlarla birlikte su doluluk oranı gözle görülür şekilde artarak yüzde 90’a kadar ulaştı. Bu artş yağışlı havalardan kaynaklanmaktadır.

Bu durumun tek nedeni de Seyfe Gölü’nün tabanının çorak topraktan oluşması ve bunun da su geçimini engellemesidir.

Gölümüz tabandan se alıp vermediği için bu doluluk oranının sabit kalması elbette mümkün değildir. Kıyaslama açısından bunun en büyük örneği Seyfe Gölü’nün hemen yanında bulunan Seyfe Göleti’dir. Belki gölün yüz binde biri kadar bir alanda bir damla su yok.

Taban geçirgen olduğu için yağan yağışlar havzaya iniyor. Havzada su seviyesi de 80 litreye kadar düştüğü için maalesef ki orada bir damla suyu görmek mümkün değil.

Şu an Seyfe Gölü’ndeki yüzde 90’lık su oranı görüntü olarak bizleri elbette mutlu ediyor ancak, yüzeysel su girişi olmadığı için bu kalıcı olmayacaktır.

Çünkü Seyfe’yi besleyen üç ana pınar olduğunu defalarca dile getiriyoruz. Bunlar Seyfe Pınarı, Horla Pınarı ve Malya Pınarı’dır. Şuan Seyfe Pınarı, Horla Pınarı ve Malya Pınarı’ndan bir damla dahi su girişimiz yok. Bilhassa Seyfe Pınarı bizler için çok çok daha önemli. Çünkü diğer iki pınar sadece su takviyesi yapmaktadır. Seyfe Pınarı’ndan giren suyun giren bölümündeki arazi yapısından dolayı sazlıklar, adacıklar, torbalıklar oluşuyor.

Bu da kuşların barınma, yuva ve beslenmelerinin yanı sıra yavrulamalarına da ev sahipliği yapıyor. Açık bir alanda maalesef bu olanaklar yansıtılamıyor.

Dolayısıyla kuşlarımız mutlu olamıyorlar. Bazı kuşlar yuvalarına değişik yerlere yapıyorlar. Bu da gölün güzelliğini azaltıyor.

Seyfe Gölü’ne tatlı su girişi olmadığı için özellikle flamingoların besin kaynağı olan sert kabuklular, mikroorganizma türü hayvanlar oluşmadığı için beslenme problemi de yaşanıyor. Bilhassa tatlı su ihtiyacını flamingolar Kızılırmak havzasında gideriyorlar çünkü bunun haricinde çevrede tatlı su kaynağı yok.

Ama yine de buna rağmen geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla flamingo sayısı vardır. Ördekleri, angıtları ve turnaları görüyoruz. Bu da şunu gösteriyor ki Seyfe Gölü Kuş Cenneti daima önemli bir hatta biraz daha göç yolu üzerinde olduğu için önemi daha da artmaktadır. Bilindiği gibi dünyada 4 tane göç yolu bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesi Türkiye’dedir ve bunlardan da biri Seyfe Gölü Kuş Cenneti’dir. Yani kuşlarımız mecburen buradan geçiyorlar.

Ortam güzelse konaklıyor, besleniyor ve yollarına devam ediyorlar. Ancak ortam güzel değil, su seviyesi yetersiz ve barınma olanaklarının yanı sıra yiyecek konusunda da sıkıntılar varsa pas geçerek yollarına devam ediyorlar. Bizler de o kuşlara ve canlılara güzel bir ortam sunamadığımız için kendimizi suçlu hissediyoruz.

Her canlının beslenmeye, dinlenmeye ihtiyacı var. Bizlerin de canlılarımıza ve kuşlarımıza bunu sağlamamız lazım. Ama her şeye rağmen Seyfe Gölü’ndeki doluluk oranı bizleri mutlu ediyor. Şuan ki belirlemelere rağmen bu yıl gölümüz kurumadan sezonu kapatacağız gibi görünüyor. Şöyle yanlış bir bilgi daha var. Aslında orası bir göl değil sulak alan. En deli yeri en dolu halinde bile bir metreye ulaşamayan bir alan.

Düz bir satıh olduğu için oradaki 5-10 santimlik bir su seviyesi bile gölü dolu gösteriyor. Bu da görsel bir güzellik katıyor. Eğer gölün kurumasında ve azalmasındaki en büyük faktörü belirtmek istersek tek nedeni buharlaşmadır.

Göldeki su bi yerlere gitmiyor. Bazı yanlış bilgilere de sahibiz. Göldeki su alınıp başka yerlere götürülüyormuş gibi bir izlenim var. Bu doğru değil. Seyfe Gölü’ne bağlı hiçbir bölge yok. Ama 10 bin 700 hektarlık geniş bir alana sahip Seyfe’de buharlaşmanın etkisi ile maalesef suyumuz yok oluyor. Bu alanda az bir su seviyesindeki buharlaşma elbette gözle daha net bir şekilde görülüyor.

Bu da gayet doğal. Bunan nedeni de Seyfe’yi besleyen pınarların su girdilerinin olmaması.” Çetiner, göle ziyaretçi sayısının da artmaya başladığını dile getirerek, “Seyfe Gölü’ndeki ortamın güzelleşmesiyle ziyaretçi akını oluşmaya başladı.

Piknik yapabilecek bir alanımız da olduğu için hafta sonları ziyaretçi sayımız giderek artmaktadır. Gelen misafirlerimiz gözetleme kulesinden kuşlarımızı gözlemleyerek görsel şölene tanık olmaktadırlar. Bu da bizi mutlu ediyor.

Günübirlik ziyaretçilerimizin dışında hafta sonları ortalama 500 kişi kuş cennetini ziyaret etmektedir” ifadelerini kullandı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.