Kırşehir Umut Haber Gazetesi

YAZIN KURUTUYORUZ KIŞIN YİYORUZ

Kırşehir ve ilçelerinde kayısı kurutma dönemi başlarken, evler çatılı olan bazı vatandaşlar kayısılarını kurutmak için alternatif çözümler buluyor.
Kırşehir’de geçmişten günümüze gelen kültürümüzde önemli bir yeri olan ve kışın tüketmek amacıyla kullanılan biber, kabak ve patlıcan gibi sebzelerden oluşan kurutmalıklar yapılmaya başladı.

YAZIN KURUTUYORUZ KIŞIN YİYORUZ
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
23 Temmuz 2019 - 3:45

Kırşehir ve ilçelerinde  kayısı kurutma dönemi başlarken, evler çatılı olan bazı vatandaşlar kayısılarını kurutmak için alternatif çözümler buluyor. 
Kırşehir’de geçmişten günümüze gelen kültürümüzde önemli bir yeri olan ve kışın tüketmek amacıyla kullanılan biber, kabak ve patlıcan gibi sebzelerden oluşan kurutmalıklar yapılmaya başladı. Şehrin hangi mahallesine giderseniz gidin balkonlarda kurutmalık için asılmış sebzeleri görürsünüz. Kadınlar sebzeleri kışa hazırlık amaçlı kurutulurken, hazır alanlarda var. Hazır kurutmalık satan çarşı esnafı, “Dolmayı çok seven bir toplum olduğundan, Kırşehir’de kış aylarında yaşanılan ağır hava şartlarından dolayı dolmalık patlıcan, kabak ve biber daha pahalı oluyor.

Ev hanımları da bu ürünleri kışında tüketebilmek için yazdan kurutuyor” dedi. Yazın yetiştirilen sebzelerin kışında sağlıklı bir şekilde tüketmenin formülünü açıklayan bir esnaf, kışın hormonsuz gıdalardan kurtulmak için ev hanımlarına meyve ve sebze kurusunu önerdi. 

NASIL KURUTULUR? 

Kurutma yapmanın yöntemlerinden de bahseden esnaf, “Patlıcanların sap kısımlarını aldıktan sonra, eninden iki eşit parçaya bölüp bir bıçak yardımıyla, kabukları kalana dek oyulur. Daha sonra çarşaf iğnesi denilen büyükçe bir iğneye ip geçirdikten sonra uç kısımlarının biraz altında sıraya dizerek birbirlerine çok yaklaşmayacak bir konumda bol güneş gören bir yere asılır. Ayrıca patlıcan ve biberleri dilimleyerek de kurutulabilir.” dedi.

KIŞ HAZIRLIĞI SATIŞLARI ARTIRDI

Bu arada kışa hazırlık olsun diye sebze kurutmaya başlayan kadınlar çarşı pazar yolunu tuttu. Turşu yapımından salça yapımına kurutmalık sebzeden kahvaltılık sosa kadar kış hazırlığı yapan kadınlar kesenin de ucunu açtı. Bu durum Pazar ve manav esnafının işlerine açılmasına sebep oldu. 

ESNAF FİYATTAN MENUN

Sebze ve meyve fiyatlarının normal seviyelere indiği için kışlık hazırlık yapan vatandaşların alışveriş yapma oranının hızla arttığını dile getiren manav esnafı , “Fiyatlar normal seviyelerde hatta normalinde altına inebiliyor bazen. Bu hafta kışlık ürün hazırlığı yapan hanımlar domates biber patlıcan biber dolma biber alımını artırdı. Bu sebzelerin fiyatları da normal zamanda sattığımızın çok çok altında” dedi. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.