Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Yılmaz, “İşverenler için önemli bir adım olacak”

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, sosyal güvenlik kurumu (SGK) prim desteği süresinin uzatılmasının işverenler için önemli bir adım olacağını bildirdi.

Yılmaz, “İşverenler için önemli bir adım olacak”
Avatar
Umut Medya( umuthaberkirsehir@gmail.com )
23 Şubat 2021 - 16:05

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, sosyal güvenlik kurumu prim desteği süresinin uzatılması hakkında şu açıklamayı yaptı:

“6486 sayılı Torba Kanunla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81’inci maddesine eklenen ikinci fıkra ile 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak yüzde 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden yüzde 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlanma imkanı sunulmuştu 2015’te yayınlanan genelge ile prim borcu olmayan işverenlere.
Söz konusu ilave prim indiriminden 51 il ve 2 ilçe yararlanmıştır ve ilimizde bu illerin içerisindedir. Ancak; ilave prim indirimi 31 Aralık 2020 tarihinde son buldu.
Söz konusu genelge ile işverenler SGK primlerini yüzde 6 eksik ödeyerek 214,66 TL asgari ücret ile çalışandan tasarruf sağlama imkanına sahip olmuşlardı.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle işverenlerimiz büyük sıkıntı içerisindeler.
Ocak ayına ilişkin SGK prim bildirgelerinin son verilme günü 26 Şubat’ta son bulacaktır. İşverenlerimiz için ciddi bir faydası olan bu indirimin uzatılması umudundan dolayı henüz Ocak 2021 bildirgelerini vermemişlerdir. Uzatmanın bir an önce yapılması hem içinde bulunulan zor günlerde bir nebze de olsa desteklenmesi hem de bildirimlerin bir an önce kamuya aktarılmasında büyük fayda sağlayacaktır.
Beyan ve bildirim için kullanılan MUHSGK beyannamesi mali müşavirler aracılığıyla yapılmaktadır. Bildirimin son günlere kalması işverenlerimiz kadar meslek mensuplarını da yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla pandemi koşullarında ayakta durmaya çalışan üyelerimiz ve mali müşavirler için büyük önem arz eden bu konuda hükümetimizden çözüm bekliyoruz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.