Kırşehir Umut Haber Gazetesi

YKS tercihi yapacak öğrencilerin aklına takılan sorular cevaplandırıldı

YKS tercihi yapacak öğrencilerin aklına takılan sorular cevaplandırıldı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
09 Ağustos 2020 - 14:06

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, 2020 YKS Tercih Rehberliği Bilgi Notlarını yayımlayarak tercih yapacak öğrencilerin bilgilenmesini sağlıyor.
Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilere faydalı olacağını düşündüğü, akıllarına takılacak soruları ve cevaplarını 2020 YKS Tercih Rehberliği Bilgi Notlarını aldı bilgi notunda paylaştı.
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yayınladığı kılavuz doğrultusunda hazırladıkları 2020 YGS-LYS Tercih Rehberliği ve Bilgi Notları çalışmasını paylaşan Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, “ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre 2020 YKS Tercih İşlemleri 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında, öğrenciler TC kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak https://ais.osym.gov.tr den ve ÖSYM AİS mobil uygulamalarından tercih işlemlerini gerçekleştirecektir” ifadesini kullandı.
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, 2020 YKS Tercih Rehberliği bilgi notları ve önemli uyarıları şöyle paylaştı:
“Öncelikle şu önemli uyarıyı yapmak gerekiyor. Tercih kılavuzunda hep 1 önceki sene yerleşen adayların sıralamaları yer alır. Tercihler başladı, 14 Ağustos 23.59’da bitecektir. 24 tercih hakkımız vardır. Tercihleri https://ais.osym.gov.tr/ den yapacaksınız. Şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum diyip kurtarmaya çalışın. O da olmazsa yakınınızda ki liselere danışıp şifre alabilirsiniz Sayfanıza girince önünüze Başvuru Sürecinde Olan Tercihler başlığı çıkacak ve altında 2020 ÖSYS Yerleştirme (2020 – ÖSYS Tercih) yazacak. Sizler oradan yapacaksınız. Tercihleri istediğiniz zaman yapabilirsiniz yani ilk gün yapanın son gün yapandan hiçbir avantajı yoktur ve de tercihlerinizi son güne kadar değiştirme hakkınız var ‘Nasıl değiştireceğim sileceğim’ derseniz bölümlerin kodlarını silin kaydet deyin o yazdığınız yeri silmiş olursunuz Hiç kimse tercih ücreti ödemeyecek. Bu linkten YÖK atlasa girip verileri yazıp gelebilecek yerlere de ulaşabilirsiniz. Kesin girin ve bakın https://yokatlas.yok.gov.tryine ilave olarak https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazit4.php tercih robotu sihirbazını kullanın deriz.
Sınav sonucunuzun solundaki puanlar ve sıralamalar ham puanlar ve ham puandaki sıralamalarıdır. Sağında ki puanlar ve sıralamalar ise okul puanı eklenmiş tam puanlarınız ve tam puan da ki sıralamalarınızdır. Sizler sol taraftakilere göre değil, sağ taraftaki okul puanı ekli puan ve sıralamalarınıza göre tercih yapacaksınız .Önemli olan onlardır.
Ek puanı olanlar için 2 farklı sıralamam var ‘Hangisine göre tercih yapacağım ek puanlı sıralamamla mı yapacağım yoksa normal ortada ki yerleştirme başarı sıralaması yazan yerde ki sıralamamla mı yapacağım?’ Eğer ek puanı kullanabileceğiniz bölümlerden seçmek istemiyorsanız o meslekler harici yazacağınız tüm mesleklerde ortada ki yerleştirme başarı sıralaması yazan yerde ki sıralama ile tercih yapacaksınız. Ama ek puanınız varsa ve kendi mesleğinizi seçecekseniz şu yolu izleyeceksiniz… Örneğin; Öğretmenlik lisesi mezunusunuz ek puan hakkınız var ve 25 binde kapatan X Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğini istiyorsunuz bu durumda en sağda ki ek puanlı sıralamaya göre tercih vereceksiniz. Ama ek puan kullanma hakkınız olmayan bölümlerde ortada ki sıralamaya göre tercih vereceksiniz. Bu seneye kadar ek puan alan adayların ek puanlı sıralaması yalnızca ek puan alanlar arasındaki sıralamasıydı, yani Türkiye Geneli Sıralaması değildi, ama bu sene ÖSYM bir güzellik yaparak ek puana karşılık gelen türkiye geneli sıralamamızı verdi bize yani bu sene görmüş olduğunuz Ek Puanlı Sıralamalaranız sadece Ek Puan alanlar arasındaki sıralamalarınız değil, türkiye geneli sıralamanızdır.Unutmayın.
Tercih verip kazanmasanda da ek yerleştirme yapabilir
İstediğiniz yerden geride olsanız da yine tercih verin. Kazanma ihtimaliniz her zaman vardır.Kazanabiliriz, kazanırsak zaten amacımıza ulaşmış oluruz. Kazanamazsak da seneye okul puanımız kesilmez. Yani sorun olmaz. Açık öğretimde dahil okumayacağımız bir yer kazanırsak eğer seneye sınava girdiğimiz de okul puanımızın yarısı kesilecektir. Hepiniz bunun bilincinde olmalısınız. Yoksa sonradan üzülebilirsiniz. 5) Tercih verip kazanmazsak da ek yerleştirme yapabiliriz. Bunun tarihini de zamanı geldiğinde iletirim. Bir de yetenek sınavıyla bir yer kazanırsak yine ek tercih yapabiliriz. Ama yetenek sınavı hariç normal tercihle bir yer kazanırsak eğer ek tercih yapamayız. Rastgele tercih yapmayın. Yazacağınız yeri araştırın. İsteyemeyeciğiniz yerleri lütfen yazmayın. Çünkü istemez seneye sınava tekrar girerseniz eğer, okul puanınızın yarısı kesilir ve çok büyük bir kayıp olur sizin için.Bu yüzden yazacağınız her yeri araştırıp tercih edin.
Vakıf üniversitesi demek özel üniversite demektir
Eğer karşınıza vakıf üniversitesi kelimesi gelirse bu özel üniversite yani paralı üniversite demektir. Sakın ola yanlışlıkla bu yerleri yazmayın. Kazanıp okuyunca ücret ödemek zorunda kalırız. Ayrıca bu vakıf yani özel üniversitelerin yanında tam burslu yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, indirimli yazıları oluyor .Bunlar fiyattan yapılan indirim demektir. Burs =indirim demektir. Yani Mesela üniversitenin ücreti 40 bin TL ise yüzde 25 indirimli yazınca 30 Bin TL’ye. Yüzde 50 indirimli yazınca 20 bin TL’ye yüzde 75’i indirimli diyince 10 Bin TL ye düşer. Bunun farkında olunuz. Sonradan devlet okulu yerine yanlışlıkla özel yazdım hata yaptım diye üzülmeyiniz. Kazanıp, bırakıp seneye tekrar sınava katılırsanız eğer okul puanınızın yarısı kesileceğinden hangi okul özel hangisi devletin çok ama çok dikkat ediniz. Okulları arayarak ücretlerini öğrenebilirsiniz. Devlet üniversitelerinde böyle bir ücret söz konusu değildir. Sadece 2.ci öğretim okuyanlar harç parası yatırmaktadır. Hangi üniversitenin devlet hangisinin Vakıf üniversitesi yani özel ve paralı üniversite olduğunu ise bu linki açıp sağ taraftaki yerden istediğiniz ile göre seçerek öğrenebilirsiniz. Önce ili seçin sonra altından devlet üniversiteleri ya da vakıf yani özel üniversite seçimini yapın. Ona göre o ildeki üniversitelerden hangisi devlet hangisi özel üniversite hemen karşınıza çıkacaktır. Vakıf Üniversitesi demek özel üniversite demektir. http://www.yok.gov.tr/web/guest/universitelerimiz. Barajları geçtiysek eğer, 2 senelik bölümleri de 4 senelik bölümleri de açık ve uzaktan öğretim bölümlerini de örgün öğretim bölümlerini de aynı listede yazabilirsiniz. Yani dilediğiniz gibi karışık yazabilirsiniz eğitim kavramlarını da açıklamak istiyorum Uzaktan Eğitim =Bilgisayar üzerinden alınan eğitim demektir. YouTube’de ders anlatan hocalar gibi düşünün. Canlı canlı ders dinliyoruz ama internetten dinliyoruz. Bunda okul yok, kampüs yok. Açık Öğretim=Bildiğimiz kampüsü olmayan üniversite öğretimi demetir. eğitici hoca yok, okul binası yok evde çalışıp sınavlara giriyoruz. Örgün Öğretim=Bildiğimiz kampüsü olan üniversite öğretimi demektir. Ve bu da 2’ye ayrılır. Normal (gündüz) öğretim, ikinci(gece) öğretim. Normal (gündüz) öğretim =genellikle sabah saatlerinde başlayan okul demektir. İkinci öğretim (gece) = genellikle öğleden -ikindiden sonra başlayan okul demektir. Genelde saat 17.00’ den sonra başlar.
2 senelik bölümler TYT’den alım yapıyor
Peki 2 ve 4 senelik bölümleri ve açık öğretim bölümlerini kimler tercih yapma hakkına sahiptir? 2 senelik bölümlerin hepsi TYT’den alıyor. 2 senelik bir bölüm yazmak istiyorsak, öncelikle ham puan da en az 150 puan almış olmamız gerek (Yani sınav sonucunuz da ki sol taraftaki puanların en az 150 olması gerek.) Ham puan da 150 olmayan türlere sağ tarafta okul puanı eklenmez ve bu türden alan bölümlere tercih edemeyiz. 4 senelik bölümlerde ise 4 senelik bir bölüm yazmak istiyorsak eğer istediğimiz puan türünde öncelikle ham puan da en az 170 puan almış olmamız gerek.(Yani sınav sonuçlarında sol taraftaki puanların en az 170 olması gerek.)Ham 170 olmayan türlere okul puanı eklenmez ve bu türden alan bölümlere tercih edemeyiz.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.